لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۱۰

ائتلاف ملی بزرگ افغانستان: در انتخابات از عبدالله، مسعود و غنی حمایت نخواهیم کرد


فضل رحمان اوریا سخنگوی

ائتلاف ملی بزرگ افغانستان می گوید، این ائتلاف در انتخابات پیش رو از عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و احمد ولی مسعود رهبر جریان سیاسی وفاق ملی حمایت نخواهد کرد.

فضل رحمان اوریا سخنگوی این ائتلاف روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، کاندیدا‌های داخل ائتلاف ملی بزرگ افغانستان رحمت الله نبیل و شیدا محمد ابدالی اند.

اوریا می‌گوید، آقایان نبیل و ابدالی در روز‌های نزدیک برای ثبت نام به کمیسیون مستقل انتخابات خواهند رفت.

به گفته وی، این ائتلاف از محمد اشرف غنی رئیس جمهور فعلی نیز در انتخابات حمایت نخواهد کرد.

وی گفت:

"با هیچ ترتیب ائتلاف داکتر عبدالله را حمایت نخواهد کرد و احمد ولی مسعود را هم حمایت نمی کند، ائتلاف همچنان به هیچ ترتیب جناب داکتر محمد اشرف غنی را حمایت نمی‌کند."

آقای اوریا هم‌چنان می‌گوید، ائتلاف ملی بزرگ افغانستان یک یا دو کاندیدای بیرون از ائتلاف را نیز حمایت خواهد کرد.

پیش از این منابعی در ائتلاف ملی بزرگ افغانستان گفته اند که این ائتلاف در انتخابات پیش رو از محمد حنیف اتمر نیز حمایت می‌کند.

هفته گذشته یک منبع در جمعیت اسلامی به رادیو آزادی گفته است، این حزب ممکن در انتخابات پیش رو از احمد ولی مسعود و یا عبدالله عبدالله حمایت خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفته که آقای عبدالله بسته معلوماتی ثبت نام کاندیدا‌ها را به دست آورده‌است.

اما آقای عبدالله تا حال در باره این که آیا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ سرطان سال آینده کاندیدا خواهد بود یا نه، چیزی نگفته است.

این در حالی است که روند ثبت نام کاندیدا‌های ریاست جمهوری از ۱۳ جدی به این سو آغاز شده و قرار است تا شش روز دیگر ادامه یابد.

کمیسیون مستقل انتخابات پیش از این گفته که روند ثبت نام کاندیدا‌ها بعد از ۳۰ جدی تمدید نخواهد شد.

آرشیف، سید نورالله جلیلی حین ثبت نام در کمیسیون مستقل انتخابات
آرشیف، سید نورالله جلیلی حین ثبت نام در کمیسیون مستقل انتخابات

تا حال عبدالطیف پدرام، سید نورالله جلیلی، عبدالحکیم تورسن و عنایت الله حفیظ به عنوان کاندیدا‌های ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند.

پیش از این محمد اشرف غنی و افراد نزدیک به گلبدین حکمتیار نیز گفته اند که آقایان غنی و حکمتیار در انتخابات آینده کاندیدا خواهند بود، اما تا حال از تکمیل شدن تیم‌های انتخاباتی‌شان خبری نیست.

در اوج تلاش‌ها برای ساختن تیم‌های انتخاباتی، جمعیت اسلامی، حزب وحدت اسلامی به رهبری محمد کریم خلیلی و جنبش ملی به رهبری عبدالرشید دوستم تلاش دارند تا به گونه مشترک وارد مبارزات انتخاباتی شوند.

عبدالله قرلق معاون حزب جنبش ملی افغانستان می‌گوید، عبدالرشید دوستم رهبر این حزب قرار است امشب در این باره با صلاح الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی دیدار کند.

وی گفت:

"امشب قرار است که عبدالرشید دوستم با صلاح الدین ربانی نشستی داشته باشد و می‌خواهند جمعیت اسلامی، حزب وحدت اسلامی و حزب جنبش در همآهنگی در باره انتخابات چی کاری را باید انجام دهند."

در همین حال عباس آگاه سخنگوی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان که محمد محقق رهبر آن یکی از تشکیل دهندگان ائتلاف ملی بزرگ افغانستان است می‌گوید، محمد حنیف اتمر با معاونین‌اش هر یک محمد یونس قانونی و محمد محقق، ممکن روز چهارشنبه همین هفته برای ثبت نام به کمیسیون مستقل انتخابات برود.

آقای آگاه اما آمدن تغییر در تصمیم محمد محقق در این باره را اندک می‌خواند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG