لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۲

محمد اشرف غنی برای رفتن به انتخابات ریاست جمهوری تیم انتخاباتی‌اش را تکمیل کرد


آرشیف/ محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

رئیس جمهور غنی تیم انتخاباتی‌اش برای انتخابات آینده ریاست جمهوری را تکمیل کرد.

یک منبع نزدیک به رئیس جمهور غنی می‌گوید که هر دو معاون تیم انتخاباتی وی مشخص شده‌اند.

این منبع به شرط افشا نشدن نامش روز سه شنبه «۲۵ جدی ۱۳۹۷» به رادیو آزادی گفت که در تیم انتخاباتی آقای غنی صدارت و ریاست اجرائیه وجود ندارد و وی با دو معاون به انتخابات خواهد رفت.

رئیس جمهور غنی پیش از این گفته که در انتخابات آینده سرور دانش معاون دوم وی خواهد بود.

آقای دانش معاون دوم رئیس جمهور غنی نیز نزدیک به دو ماه پیش گفته بود که در انتخابات آینده ریاست جمهوری وی منحیث معاون دوم آقای غنی را همراهی خواهد کرد.

برخی از منابع تائید ناشده گفته اند که ممکن عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه و یا صلاح الدین ربانی رئیس حزب جمعیت اسلامی در انتخابات آینده معاون اول رئیس جمهور غنی باشند.

ریاست جمهوری و حزب جمعیت اسلامی تا حالا در این باره ابراز نظر نکرده‌اند اما منابع در ریاست اجرائیه در صحبت با رادیو آزادی رفتن عبدالله عبدالله به حیث معاون اول آقای غنی در انتخابات آینده را رد کردند.

از سوی هم برخی از گزارش حاکیست که برعلاوه دو معاون یک تن به نماینده‌گی از یک قوم نیز در تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی شامل خواهد بود.

در عین حال یک سوال این مطرح می‌شود که پروسه ثبت کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری به‌گونه بطی به پیش می‌رود.

یوسف رشید رئیس اجرائی فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در صحبت با رادیو آزادی به این پرسش چنین پاسخ می‌دهد.

یوسف رشید رئیس اجرایی فیفا
یوسف رشید رئیس اجرایی فیفا

او افزود:

"علت اساسی در ترکیب و ایجاد تکت‌های انتخاباتی است، اکثر چهره‌های مطرح که می‌خواهند کاندیدان انتخاباتی ریاست جمهوری باشند تشویق و ترغیب و در عین حال و انتخاب آنان از میان گروه‌های سیاسی برای شان بسیار دشوار است، چرا که آنان به دنبال افرادی می‌گردند که به اصطلاح بانک رای باشند یا رای زیاد داشته باشند."

آقای رشید همچنان می‌گوید، افرادی که با تکت های انتخاباتی به حیث معاونین مطرح هستند نیز سعی می‌کنند تا با کاندیدان پیشتاز یکجا شوند تا در آینده جایگاه خوبی داشته باشند.

  • عبدالحکیم تورسن
  • سید نورالله جلیلی
  • عنایت الله حفیظ
  • و عبدالطیف پدرام

پیش از این خود را کاندید کرده اند و زلمی رسول نیز روز سه شنبه به گونه رسمی خودش را برای انتخابات آینده ریاست جمهوری کاندید نمود.

قرار است که انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان در ۳۱ سرطان سال پیشرو برگزار شود، اما زمان برای ثبت نام کاندیدان تا اخیر ماه جدی تعیین شده‌است.

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که تا حالا به شمول دو زن بیش از هفتاد تن بسته‌های معلوماتی را دریافت کرده اند، اما دیده شود که در پنج روز آینده کدام افراد دیگر خود را برای انتخابات آینده ریاست جمهوری کاندید خواهند کرد.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG