لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۸:۴۵

دومین جشنواره ورزش‌های زمستانی در بامیان برگزار شد


دومین جشنواره ورزش های زمستانی با شرکت بیش از ۲۰۰ ورزشکار از ولایت های کابل، غزنی، میدان وردک، پنجشیر، پروان و بامیان در پنج رشته ورزشی در مرکز بامیان به مدت دو روز انجام شد.

در پایان این مسابقات که با حمایت مالی شرکت مخابراتی اتصالات برگزار شده بود، ورزشکاران بامیان توانستند مقام قهرمانی این دوره از مسابقات را بدست بیاورند.

منور شاه شهزاد مسئول برگزاری جشنواره ورزش های زمستانی در افغانستان در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"ما دومین جشنواره ورش های زمستانی را در ولایت بامیان با اشتراک ورزشکاران از ۶ ولایت در ۵ رشته ورزشی برگزار کردیم. در روز اول مسابقات و نمایش های رشته های کرلینگ، اسکیت روی یخ و ورزش های دوگانه انجام شد و در روز دوم مسابقات رشته های اسکی و اسنوبرد برگزار شد. در نتیجه بصورت تیمی، تیم ولایت بامیان مقام اول را کسب کرد، تیم ولایت میدان وردک مقام دوم و تیم ولایت کابل مقام سوم را بدست آوردند."

روز اول این جشنواره با برگزاری ورزش‌های کرلینگ، اسکیت روی یخ، ورزش های دوگانه به پایان رسید.

مسابقات کرلینگ در بامیان
مسابقات کرلینگ در بامیان

در مسابقات کرلینگ ۸ تیم شرکت کرده بودند که در پایان تیم شهبازان از ولایت بامیان مقام اول را کسب کرد و تیم های ضحاک و بابا به ترتیب مقام های دوم و سوم را بدست آوردند.

همین‌طور ستار حمیدی به عنوان بهترین بازیکن مرد و آرزو نادری به عنوان بهترین بازیکن زن در این دوره از مسابقات کرلینگ انتخاب شدند.

در روز دوم این مسابقات نیز مسابقات رشته های اسکی و اسنوبرد برگزار شد که در این روز بیشتر از یکصد ورزشکار از ۶ کلپ ورزشی در دو بخش دختران و پسران شرکت داشتند.

در پایان مسابقات اسکی در بخش پسران بومان و محمد از بامیان اسکی کلپ مقام های اول و دوم را بدست آوردند و محمد از اسکی کلپ میدان وردک مقام سوم را کسب کرد.

همچنین در بخش دختران راضیه مقام اول، فاطمه مقام دوم و ذکیه مقام سوم را بدست آوردند.

ذکیه محمدی یکی از ورزشکاران اسکی بامیان هدف اش از انتخاب ورزش اسکی را چنین بیان کرد:

"مدت شش سال می‌شود که من اسکی می‌کنم و از ابتدا به این ورزش علاقه مند شدم. هدف من این بود که به جهانیان نشان بدهم که بانوان بامیانی هم می‌توانند ورزش کنند و این همت را دارند به شرط این که خانواده‌ها نیز دختران شان را حمایت کنند. اگر خانواده ها دختران شان را حمایت کنند ما دختران می‌توانیم پیشرفت های زیادی را در عرصه ورزش داشته باشیم."

این مسابقات با هدف رشد ورزش‌های زمستانی و تشویق جوانان به این ورزش از سال گذشته در بامیان آغاز شده که به گفته مسئولین برگزاری این مسابقات امسال علاقه مندان به ورزش‌های زمستانی در بامیان نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش پیدا کرده‌است.

مسابقات اسکی در بامیان
مسابقات اسکی در بامیان

آقای شهزاد در این مورد اضافه کرد:

"هدف ما از برگزاری این مسابقات رشد ورزش‌های زمستانی است. همین‌طور ما می خواهیم تا سال ۲۰۲۴ ورزشکاران خود را در حد استاندارد برسانیم تا بتواینم در مسابقات المپیک اشتراک کنیم. همین‌طور ما می‌خواهیم به جهانیان نشان بدهیم که بامیان فضای مناسب برای برگزاری مسابقات المپیک زمستانی دارد و ما تلاش داریم که اگر بتوانیم مسابقات المپیک زمستانی سال ۲۰۳۰ را در افغانستان و بامیان برگزار کنیم."

دومین دور جشنواره ورزش‌های زمستانی در حالی برگزار شد که ورزشکاران این رشته های ورزشی از عدم همکاری حکومت مرکزی و عدم حمایت از این ورزش‌های المپیکی شکایت داشتند و از دولت مرکزی خواستند تا این رشته ها را حمایت کند تا در مسابقات المپیک بتوانند از افغانستان به عنوان نماینده‌های شایسته شرکت کنند.

عباس نادری بامیان

XS
SM
MD
LG