لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۵۱

وزارت داخله افغانستان به گزارش اخیر ادارۀ "سیگار" عکس العمل نشان داد


لوگوی سیگار

وزارت داخله افغانستان در عکس العمل به گزارش اخیر اداره سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) می گوید، در شمار صفوف وزارت داخله افغانستان هیچ تغییر وارد نشده است.

براساس گزارش اخیر اداره سرمفتش خاص ایالات متحده امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) که به تاریخ سی و یکم جنوری نشر شد، در حالیکه تلاش‌ها برای تامین صلح و گفتگو‌ها در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان سرعت یافته است، تعداد نیروهای امنیتی افغان نسبت به سال گذشته یک کاهش را نشان می دهد.

براساس گزارش اداره سیگار تعداد نیروهای امنیتی افغانستان به ۳۰۸.۶۹۳ تن کاهش یافته که ۸۷.۷ درصد ظرفیت کامل آنست.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان با اشاره به این گزارش به رادیو آزادی گفت:

نصرت رحیمی معاون سخگوی وزارت داخله افغانستان
نصرت رحیمی معاون سخگوی وزارت داخله افغانستان

"اگر با شما از موقف وزارت داخله صحبت کنم، هیچ کاهشی در تشکیل نیروهای امنیتی افغانستان به وجود نیامده است، ما فعلاً هم به تعداد دوهزار و پنجصد تن نیروهای ریزرف داریم."

به گفته آقای رحیمی از این نیروهای ریزرف در صورت تلفات و یا ترک وظیفه برای اکمال پولیس ملی و محلی و پرسونل نظم عامه استفاده می‌شود.

به نوشته آژانس خبری رویتر، در حالیکه قرار است گفتگوها بین هیئت امریکایی و نماینده‌گان طالبان به تاریخ بیست و پنجم فبروری در قطر دوباره آغاز شود و احتمال آتش بس و خروج نیروی‌های ناتو به رهبری امریکا در صدر این گفتگو‌ها قرار دارد، احتمال خروج قوای خارجی، نیروهای امنیتی افغان را تحت فشار بیشتر قرار خواهد داد.

براساس گزارش اخیر اداره سیگار، حکومت افغانستان بالای ۵۳.۸ درصد قلمرو این کشور کنترول دارد که حدود ۶۳.۵ درصد نفوس افغانستان را در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۸ میلادی دربر می گیرد.

به گفته اداره سیگار باقی مناطق افغانستان در کنترول طالبان است.

براساس رقم ارائه شده در ویت سایت ادارۀ ارگان‌های محلی، افغانستان دارای ۳۹۶ ولسوالی است.

اما نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان می گوید، مخالفان مسلح هیچ منطقه استراتژیک این کشور را در کنترول خود ندارند:

"ما نمی گوییم که هیچ ساحه‌ای در اختیار و کنترول طالبان نیست، بلکه هیچ ساحه‌ای استراتژیک را آنها در اختیار ندارند، چیزی را که ما تایید می کنیم فقط نزده ولسوالی است که دقیق در اختیار دشمنان مردم افغانستان است، باقی تمام ساحات تحت حاکمیت مطلق جمهوری اسلامی قرار دارد."

به گفته آقای رحیمی در سال اخیر تلفات نیروهای امنیتی افغانستان افزایش را نشان می داده، اما خوشبختانه که در چهار ماه اخیر با افزایش حملات تهاجمی و تعرضی بر ضد مخالفان مسلح، تلفات نیروهای امنیتی افغان فوق العاده کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG