لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۰

سه مقام ارشد وزارت داخله برکنار و بجای آنان چهره‌های تازه گماشته شدند


صرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان

رئیس جمهور غنی در یک اقدام تازه جانان بارکزی معاون اول، اختر محمد ابراهیمی معین ارشد امنیتی و نجیب امان رئیس مبارزه با تروریزم وزارت امور داخله را از وظایف‌ شان برکنار کرده‌است.

مقامات در وزارت امور داخله این خبر را تأیید می‌کنند و می‌گویند که عبدالصبور قانع به صفت معاون اول، خوشحال سعادت به حیث معین ارشد امنیتی و ماهر یعقوبی به صفت رئیس مبارزه با تروریزم این وزارت کار‌ شان را روز شنبه آغاز کردند.

نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله به رادیو آزادی گفت که این اقدام به هدف بهبود در وضع امنیتی و جلوگیری از جرایم صورت گرفته است.

وی افزود:

"بدون شک این افراد دارای دانایی، توانایی و استعداد بوده و هم‌چنان مسلکی هستند، به همین اساس ما مطمئین هستیم که با این تغییرات در بخش امنیت بهبود خواهد آمد و در زمینه جلوگیری از جرایم نیز گام‌های جدی برداشته خواهد شد. هم‌چنان در بخش‌های دیگر که شامل لایحه وظایف آنان است نیز بهبود به میان خواهد آمد."

اما آقای رحیمی در مورد علت اصلی برکناری این سه مقام ارشد وزارت امور داخله ابراز نظر نکرد.

تغییرات تازه در وزارت امور داخله در حالی صورت گرفته که همواره از افزایش ناامنی‌ها و بالا بودن سطح جرایم در نقاط مختلف افغانستان سخن زده می‌شود.

پیش از این شماری از اعضای شورای ملی بارها گفته‌اند که آمار جرایم به ویژه در شهرهای بزرگ از جمله در شهر کابل نگران کننده‌است و برای جلوگیری از آن اقدامات لازم صورت نگرفته است.

همچنان آنان گفته‌اند که در کنار سپردن کار به اهل آن باید در نهاد‌های امنیتی بخصوص در وزارت امور داخله اصلاحات جدی و گسترده انجام شود.

مرزا محمد یارمند از کارشناسان امنیتی افغان نیز با اشاره به تغییرات تازه در وزارت امور داخله تأکید می‌کند که تنها تبدیلی افراد نمی‌تواند دردی را دوا کند بلکه به گفته وی در این وزارت به اصلاحات گسترده نیاز است.

مرزا محمد یارمند کارشناسان مسایل امنیتی
مرزا محمد یارمند کارشناسان مسایل امنیتی

وی گفت:

"اساساً باید تمرکز بالای نهاد سازی صورت بگیرد، چون در موضوع امنیت خوب پاسخ داده و مفید تمام می‌شود، تغییرات و تبدیلی‌ها بر اساس لزوم دید است و به نظر من شخصیت‌ها نیز تأثیرات دارند اما اگر بتوانند کار کنند."

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان حدود پنج هفته پیش ویس احمد برمک را نیز از سمت وزارت داخله برکنار کرد و بجای وی امرالله صالح را تعیین نمود.

اما آقای صالح به علت پیوستن اش به تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی به حیث معاون اول از وظیفه‌اش کنار رفت و حالا حمدالله محب مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امور مربوط به این وزارت را برعهده دارد.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG