لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۰

فارن پالیسی: به وعده‌های طالبان اعتماد نکنید


  • نشریه فارن پالیسی

نشریه فارن پالیسی با عنوان "به وعده های طالبان اعتماد نکنید" مطلبی را نشر کرده‌است.

به نوشته نشریه دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در سخنرانی اش خطاب به ملت، خروج نیروهای این کشور را وابسته به حل صلح آمیز بحران افغانستان دانست.

اما فارن پالیسی می‌نویسد برای رئیس جمهور ترمپ که به داشتن افکار متغیر شهرت دارد، هیچ گونه تضمین واقعی از سوی طالبان داده نشده‌است.

فارن پالیسی : دونالد ترمپ خروج نیرو های امریکایی را، وابسته به حل صلح آمیز بحران افغانستان دانسته است.

در ادامه آمده که اگر وضعیت چنین دوام کند، مذاکرات نسبت به توجیه برای حضور امریکا، باید به توافق صلح تمرکز کند.

نشریه همچنان پیشنهاد میکند که اولویت امریکا در گفتگو با طالبان افغان، روی آتش بس، رهایی گروگانان غربی که در بند طالبان استند و مذاکرات میان این گروه و حکومت قانونی افغانستان باید تمرکز داشته باشد.

فارن پالیسی: برای رئیس جمهور ترمپ که به داشتن افکار متغیر شهرت دارد، هیچ گونه تضمین واقعی از سوی طالبان داده نشده است.
فارن پالیسی: برای رئیس جمهور ترمپ که به داشتن افکار متغیر شهرت دارد، هیچ گونه تضمین واقعی از سوی طالبان داده نشده است.

اما به نوشته فارن پالیسی، چهارچوب کاری که از سوی زلمی خلیلزاد نماینده امریکا برای صلح افغانستان اعلام شده، اولویت های دیگری را در نظر گرفته که مهم ترین آن پیشنهاد برای خروج نیرو های امریکایی از افغانستان است و در بدل آن طالبان تنها ضمانت داده اند که تروریستان از خاک افغانستان علیه کشور دیگری استفاده نخواهند کرد.

به استدلال نشریه، اعتماد کردن بر طالبان در چنین مقطع زمانی، یک اشتباه محض خواهد بود زیرا در بدل یک امتیاز بزرگ مثل خروج از افغانستان، یک وعده غیرقابل اعتماد صورت میگیرد.

  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در این مورد، پرسشی را مطرح میکند که چرا توافق با طالبان، از حملات بر امریکا جلوگیری میکند؟

به نوشته روزنامه، تفاهم امریکا برای بیرون کردن نیرو هایش از افغانستان و وعده طالبان که نخواهند گذاشت تروریستان بین المللی از کشور شان استفاده کنند، یک راه بیرون رفت از جنگ، بدون پیروزی است.

نیویارک تایمز: تفاهم امریکا برای بیرون کردن نیرو هایش از افغانستان یک راه بیرون رفت از جنگ، بدون پیروزی است.

نویسنده مقاله به این هم توجه کرده که نگرانی از حملات تروریستان با استفاده از خاک افغانستان، دلیل اصلی حضور نیرو های امریکایی در اینکشور بود و به همین خاطر طالبان را از قدرت کنار زدند اما این کار بیشتر از واقعیت، از برداشت ها ریشه میگیرد.

نیویارک تایمز : طالبان با تعهد برای جلوگیری از تروریزم بین المللی، میتوانند با نیرو های حکومت افغانستان یکجا شوند
نیویارک تایمز : طالبان با تعهد برای جلوگیری از تروریزم بین المللی، میتوانند با نیرو های حکومت افغانستان یکجا شوند

نیویارک تایمز در ادامه می افزاید در جنگ افغانستان دو جانب دخیل اند، یعنی حکومت و طالبان مسلح. چیزی که در جهان امروزی از جنگ های سوریه، عراق، لیبیا و یمن متفاوت است.

به باور روزنامه، بحران افغانستان به مراتب ساده تر از سایر جنگ ها است زیرا در تمامی جنگ ها، طالبان در برابر نیرو های حکومتی میجنگند و رقابت های بزرگ کمتر در این بحران مطرح بوده است.

نیویارک تایمز با این سطر به مقاله اش پایان داده که طالبان با تعهد برای جلوگیری از تروریزم بین المللی، میتوانند با نیرو های حکومت افغانستان یکجا شوند و چنین اقدام به صورت موثر جلو حملات تروریستی را نسبت به حضور غرب با جنگ بی پایان در افغانستان خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG