لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۷ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۰۳:۳۸

اشرف غنی: صادرات افغانستان تا ۵ سال آینده به ۸ میلیارد دالر خواهد رسید


محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان ابراز امیدواری می‌کند که وزیر جدید صنعت و تجارت که طرح مشترک با سکتور خصوصی دارد بتواند برای پیشرفت تجارت نقش مهم را ایفا کند.

آقای غنی که روز شنبه ۱۷ دلو ۱۳۹۷ سرپرستان وزارت صنعت و تجارت و شاروالی کابل را معرفی می‌کرد گفت، باید کار‌های زیادی صورت گیرد تا گراف صادرات افزایش یابد.

وی گفت:

"معیار اول این است که باید صادرات افغانستان به یک میلیارد دالر برسد و هر سال یک اندازه معین اضافه شود تا سال ۲۰۲۴ صادرات افغانستان انشالله به ۸ میلیارد دالر می‌تواند برسد، این کار شدنی است."

ارگ ریاست جمهوری هفته گذشته اجمل احمدی را به عنوان سرپرست وزارت صنعت و تجارت و هم‌چنان احمد ذکی سرفراز را به عنوان شاروال کابل تعیین کرد و امروز شنبه این دو در نهاد‌های مربوط معرفی شدند.

اجمل احمدی پیش از این به عنوان مشاور رئیس جمهور کار کرده‌است که به باور محمد اشرف غنی در پیشرفت‌های اقتصادی، وی نقش خاصی را ایفا کرده‌است.

رئیس جمهور افغانستان در حالی از افزایش صادرات تا یک اندازه معین ابراز امیدواری می‌کند که این کشور در حال حاضر به همین مقدار واردات دارد.

بر اساس معلومات اتاق تجارت و صنایع افغانستان، این کشور در حال حاضر حدود هشت میلیارد دالر در سال واردات دارد و اما اندازۀ صادرات به کمتر از یک میلیارد دالر می‌رسد.

خان جان الکوزی معاون این اتاق در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید، اگر در بخش تخمین تعیین شدۀ رئیس جمهور کار شود افغانستان به یک کشور خود کفا مبدل خواهد شد.

وی می‌گوید، با توجه به پیشرفت‌ها در بخش تجارت این کار ممکن است اما به توجه جدی نیاز دارد.​د افغانستان د سوداګرۍ او صنایعو خونې مرستیال خان جان الکوزی

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان
خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان

وی افزود:

"رئیس جمهور به گونه واقعی به پیشرفت اقتصادی علاقه دارد و برای این کار ظرفیت‌های لازم موجود است، اگر صلح افغانستان کامیاب شود و امنیت تأمین شود و تعهدات رئیس جمهور عملی شوند مانندی که تولیدات داخلی ما بلند رفته و راه‌ها باز شده این کار نا ممکن نیست، در حال حاضر هم صادرات ما در مقایسه با سال گذشته تا ۴۰ درصد افزایش یافته‌است."

آقای الکوزی هم‌چنان می‌گوید، سکتور خصوصی از چنین برنامه‌ها حمایت می‌کند و اما باید برای رسیدن به هدف، کار‌های بنیادی صورت گیرند.

به گفته وی، برای پیشرفت تجارت در کنار راه‌های دیگر نیاز است تا در داخل کشور در بخش برق، امنیت و مبارزه با فساد اداری توجه جدی صورت گیرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG