لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۶ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۲۲

شماری از کوچی‌های فاریاب:‌ اطفال ما از نعمت تعلیم محروم اند


آرشیف، کوچی‌ها با فرارسیدن سرمای زمستان به مناطق گرمسیر می‌کوچند

شماری از کوچی‌ها در ولایت فاریاب می‌گویند، اطفال شان از نعمت سواد محروم مانده‌اند و تاکنون در این مورد هیچ توجهی صورت نگرفته‌است.

آنان می‌گویند، نفوس کوچی‌ها در فاریاب زیاد می‌باشد و از مسئولین می‌خواهند تا در قسمت فراهم کردن شرایط تعلیمی برای اولاد شان توجه کنند.

شاه ولی و قاری احمد الله دو تن از آن‌ها در این مورد به رادیو آزادی چنین می‌گویند:

"نظر به نفوس و مناطق گستردۀ که کوچی‌ها در این ولایت زندگی می‌کنند خدماتی که باید می‌شد، نشده چون کوچی‌ها یک قشر محروم اند و بخاطر غیر مسکون بودن شان زیادتر از خدمات صحی و تعلیمی محروم مانده‌اند."

"شاه ولی هستم یکی از کوچی‌های فاریاب، در بخش تعلیم برای ما هیچ توجه نشده، نه درس داریم نه تعلیم، چون کوچی‌ها در مناطق دور دست زندگی می‌کنند. نه مکتب است نه دیگر خدمات، ما از دولت تقاضا داریم یا در همان مناطق دور دست مکتب بسازد و یا هم برای ما مکاتب سیار بدهد چرا که اولادهای ما از تعلیم محروم اند."

در همین حال غلام محی الدین پیکان رئیس معارف فاریاب می‌گوید که تازه در این ولایت مقرر شده و تاکنون کدام مکتوب، شکایت یا هدایتی را در این مورد دریافت نکرده‌است.

وی افزود:

"تا اکنون کدام مکتوب کدام عریضه و یا شکایتی بشکل کتبی برای ما نرسیده و این اولین بار است که چنین ادعا را می‌شنویم گویا که خود کوچی‌ها گفته باشند و اگر نفوس شان زیاد باشد حتماً برای شان توجه خواهد شد."

وی هم‌چنان می‌گوید اگر شمار قوم کوچی‌ها در این ولایت زیاد باشد پنچ برنامه را که وزارت معارف روی دست دارد حتماً یکی آن کوچی‌ها را تحت پوشش قرار خواهد داد تا از نعمت سواد بی بهره نمانند.

با این همه، حاجی اسد الله مدیر پیشین کوچی‌ها در ولایت فاریاب می‌گوید در این ولایت بیشتر از ۱۵ هزار فامیل کوچی بودباش دارند و آنان در مناطق سرحدی در ولسوالی‌های قرمقول، المار، پشتونکوت، قیصار، دولت آباد، شیرین تگاب و خواجه سبزپوش زندگی می‌کنند.

گزارش: اکرام کرم

XS
SM
MD
LG