لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۳۸

جایزه بهترین وزیر جهان به وزیر صحت عامه افغانستان داده شد


آرشیف، فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان

دسترسی ۹۰ درصد مردم به عرضه خدمات صحی ابتدایی، کاهش مرگ و میر مادران در کشور و تطبیق موفقانه واکسین در سراسر کشور سبب شده تا وزیر صحت عامه افغانستان جایزه بهترین وزیر به سطح جهان را بدست بیاورد.

وحید الله مایار سخنگوی این وزارت روز دوشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت، کمیته اهدای این جایزه خود در این مورد تحقیق کرده که وزارت صحت عامه افغانستان با امکانات محدود تا چه حد توانسته در بخش عرضه خدمات صحی تغییرات مثبت ایجاد کند.

وی گفت:

"دسترسی به عرضه خدمات صحی در مقایسه با چند سال گذشته در کشور بیشتر گردیده که این مسئله خود سبب کاهش مرگ و میر مادران شده‌است این یک مسئله و هم‌چنان تطبیق موفقانه واکسین که تنها سال گذشته حدود یک میلیون طفل واکسین شده‌اند از جمله دستآورد‌های این وزارت است که آنان خود در این مورد تحقیق کرده و دیدند که چقدر تغییرات ایجاد شده و آنرا معیار قرار داده و به داکتر صاحب فیروز جایزه را دادند."

آقای مایار هم‌چنان گفت، جایزه بهترین وزیر به وزیرانی داده می‌شود که خدمات شایانی را در راستای رفع نیازمندی‌های مردم‌ شان انجام داده باشند.

به گفته وی، کمیته اهدای این جایزه نیز گفته‌است که آقای فیروز بخاطر کاهش در مرگ و میر مادران و نوزادان و گسترش خدمات ابتدایی صحی این جایزه را بدست آورده‌است.

این جایزه در حالی به وزیر صحت عامه افغانستان اهدا شده‌است که قرار گزارش‌ها مردم هنوزهم در نقاط دور دست کشور به خدمات صحی دسترسی کامل ندارند.

پیش از این سازمان صحی جهانی نیز وضعیت خدمات صحی را در افغانستان نگران کننده خوانده و گفته بود که ۴۰ درصد افغان‌ها به دلیل مشکلات اقتصادی به خدمات صحی دسترسی ندارند.

اما نیلاب مبارز سکرتر جنرال سره میاشت چندی پیش گفته بود که با توجه به بلند رفتن ظرفیت خدمات و افزایش شفاخانه‌های درمان سوارخ قلب، بعد از این ۴۰ درصد کودکان مصاب به سوراخ قلب در داخل کشور تداویی می‌شوند.

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، این وزارت در بخش جمع آوری و تداویی معتادین نیز دستآورد‌های دارد.

از سوی هم عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان نیز روز دوشنبه قبل از آغاز نشست شورای وزیران اهدای این جایزه را به مردم کشور تبریک گفته اما وی تأکید کرد که این بدان معنی نیست که مشکلات در بخش عرضه خدمات صحی در کشور کاملاً حل شده‌است.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان

وی گفت:

"یک نهاد معتبر همین تشخیص را کرده و این مسئله برای افغانستان و مردم این کشور جای افتخار است و این بدان معنی نیست که مشکلات مردم افغانستان در این عرصه حل شده معنی آن اینست که در چهارچوب امکانات که در اختیار دولت افغانستان بوده کاری خوبی در این وزارت صورت گرفته‌است."

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، آقای فیروز از سوی حکومت وحدت ملی افغانستان به این جایزه نامزد شده بود و از میان ۴۰۰۰ وزیر از ۱۳۰ کشور جهان که کاندید شده بودند، این جایزه را بدست آورد.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG