لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۳:۱۴

تیفا: طرح تعدیل قانون انتخابات تا حد زیاد حکومتی است


نعیم ایوب‌زاده رئیس تیفا

پس از آن‌که رئیس جمهور غنی از آماده ساختن طرح تعدیل قانون انتخابات سخن گفت، شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات این طرح را حکومتی خوانده و از آن انتقاد کردند.

محمد نعیم ایوب زاده رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا "تیفا" روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که این موضوع نهادهای ناظر انتخاباتی را نگران کرده‌است.

وی افزود:

"با تأسف باید بگویم که این طرح ما را نگران کرده‌است، طرحی که ارائه شده تا حدی زیادی حکومتی است و صلاحیت‌های رئیس جمهور در آن زیاد شده‌است این در حالیست که خود رئیس جمهور غنی هم برای انتخابات آینده نامزد است. تیفا خواهان ایجاد تغییرات در این مسوده‌است."

این در حالیست که روز جمعه رئیس جمهور غنی در نشست مشورتی در مورد تعدیل قانون انتخابات در ارگ ریاست جمهوری گفته‌است که مسوده تعدیل قانون انتخابات آماده شده‌است.

به اساس معلومات ریاست جمهوری، یک کمیته تخنیکی شامل نمایندگان نامزدان، احزاب سیاسی، نهاد‌های جامعه مدنی مربوط انتخابات برای دو روز روی آن بحث کرده و آنرا نهایی می‌سازند.

ریاست جمهوری افغانستان گفته‌است که این طرح به اساس فرمان تقنینی رئیس جمهور اجرایی خواهد شد.

بحث‌ها در پیوند به اصلاحات در کمسیون‌های انتخاباتی و تعدیل قانون انتخابات پس از آن اوج گرفت که برگزاری انتخابات ولسی جرگه مشکلات زیادی را به همراه داشت.

در عین حال میرزا محمد حقپرست معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، با آن که آنان از این طرح آگاهی ندارند، اما این کمیسیون از آوردن هر نوع اصلاحات در نظام انتخاباتی استقبال می‌کند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان هم روز دوشنبه قبل از نشست شورای وزیران به خبرنگاران گفت که در نظام انتخاباتی هم اصلاحات مهم و لازم به میان خواهد آمد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان

وی افزود:

"روی تعدیل قانون انتخابات کار جریان دارد به زودی با مردم در میان گذاشته خواهد شد. تلاش بر این است که در قانون انتخابات اصلاحات بیاید تا از بنیاد یک سیستم بهتر برای انتخابات آینده شکل گیرد."

اما از سوی دیگر برخی از نهاد‌های ناظر انتخابات می‌گویند خوب خواهد بود تا در مسوده تعدیل قانون انتخابات نظریات آنان نیز شامل ساخته شود.

اما صمیم عارف معاون سخنگوی ریاست جمهوری در صحبت با رادیو آزادی گفت، در مسوده تعدیل قانون انتخابات دیدگاه‌های همه به شمول کمیسیون‌های انتخاباتی در نظر گرفته شده‌است.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG