لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۷ اسد ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۵۹

کمیسیون شکایات: آماده‌گی‌ها به انتخابات ریاست جمهوری به شکل نورمال جریان دارد


آرشیف/ صندوق رأی در یکی از مراکز رأی دهی در افغانستان

مسئولان کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که تا زمان معرفی کمیشنران جدید به طور نورمال به کارهای‌شان ادامه می‌دهند.

کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید بسیاری از کارهای بررسی و ارزیابی شکایات به ریاست دارالانشا ارتباط داشته و به همین خاطر برکناری کمیشنران بالای کارهای آنان تأثیر چندانی نکرده است.

محمد علی ستیغ سرپرست و رئیس دارالانشا این کمیسیون روز پنجشنبه «۲۵ دلو ۱۳۹۷» در یک نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت که شکایات آنعده از ولایت‌های که بررسی نشده است بررسی شکایات و روند گرفتن آماده‌گی‌ها به انتخابات ریاست جمهوری در نبود کمیشنران هم به شکل نورمال جریان دارد.

او افزود:​

"روند رسیده‌گی به شکایات هفت مرحله دارد که به استثنای فیصله، دیگر شش مرحله آن به دارالانشا ارتباط دارد، فیصله را کمیشنران می‌کنند که تا آمدن آن‌ها دیگر مراحل به شکل نورمال و به جدیت به پیش می‌روند."

لوگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی
لوگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی

این در حالیست که به اساس قانون جدید انتخابات پس از عزل شدن کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی نگرانی‌های در خصوص اعلام نتایج انتخابات ولسی جرگه و سرنوشت انتخابات آینده میان مردم به وجود آمده است.

اما کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که در کنار بررسی جدی شکایت‌ها اتخاذ آماده‌گی‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری نیز به گونه بهتر آن ادامه دارد.

آقای ستیغ در این نشست خبری گفت، کارها هم در بخش پلان عملیاتی و هم در بخش بودجوی انتخابات ریاست جمهوری جریان دارد.

پس از توشیح قانون جدید انتخابات سرپرستی کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات را رئیسان دارالانشای این کمیسیون‌ها به عهده دارند.

در این حال بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا می‌گوید که این کار ممکن دیگر هم زمان اعلام نتایج را با تأخیر مواجه سازد.

یوسف رشید رئیس اجرائیوی فیفا
یوسف رشید رئیس اجرائیوی فیفا

یوسف رشید رئیس اجرائیوی این بنیاد در مورد به رادیو آزادی گفت:

"ما امیدواریم که به شمول کابل نتایج دیگر ولایت‌ها هم به زودی اعلام گردد و روند تعیین کمیشنران جدید به زودی تکمیل گردد، به‌خاطریکه خدای ناکرده پس از زمستان و آغاز کار شورای ملی نصف وکیلان گذشته و نصف هم وکیلان جدید را داشته باشیم."

حکومت گفته است که پس از توشیح قانون جدید انتخابات در مدت هفت روز منتظر تکمیل شدن لیست است که بر اساس آن کمیشنران جدید تعیین می‌گردند.

برای تکمیل شدن این روند تقسیم اوقات زمانی مشخص نشده است، اما ریاست جمهوری بر اساس قانون جدید روی هرچه زودتر معرفی شدن کمیشنران جدید تأکید کرده است.

به اساس توشیح قانون جدید لیست کمیشنران جدید از سوی احزاب ثبت شده در وزارت عدلیه، کاندیدان و نهادهای مدنی به رئیس جمهور معرفی می‌گردد.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG