لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۲۵ ميزان ۱۴۰۰ کابل ۱۱:۴۲

دهلی نو از اسلام آباد خواست تا گروه های تروریستی را سرکوب کند


دهلی نو از اسلام آباد خواست تا گروه های تروریستی را سرکوب کند که با استفاده از قلمرو پاکستان حملات را در هند انجام میدهند.

وزارت خارجه هند چندین ساعت پس از حمله دیروز که موجب کشته شدن چهل و چهار پولیس هندی در منطقه جمو واقع در کشمیر تحت کنترول این کشور شد، واکنش نشان داده و پاکستان را به حمایت از گروه جیش محمد که مسوولیت این حمله را به عهده گرفت متهم کرد.

در اعلامیه وزارت خارجه هند از اسلام آباد خواسته شده است تا حمایت از تروریست ها و گروه های تروریستی که از قلمرو پاکستان استفاده کرده و حملات را در کشور های دیگر انجام میدهند، دست بکشد.

جیش محمد گروه که مسئولیت حمله بالای پولیس هندی را در کشمیر به عهده گرفته است، گفته میشود در پاکستان مستقر است.

وزارت خارجه هند همچنان پاکستان را متهم کرده که به گروه جیش محمد پناهگاه‌های امن در قلمرو خود فراهم کرده و به مسعود اظهر رهبر این گروه اجازه داده است تا فعالیت‌هایش را گشترش داده و حملات را بالای هند و کشور های دیگر طرح ریزی کند.

همچنان نریندرا مودی صدراعظم هند در مرسم دو دقیقه سکوت که در دهلی نو بخاطر گرامیداشت از قربانیان حمله اخیر کشمیر برگزار شده بود گفت که عاملین این حمله بهایی گزاف را خواهند پرداخت.

او افزود:

"برای تروریستان و حامیان شان میخواهم بگویم که یک اشتباه بسیار بزرگ را انجام داده اند و در بدل آن بهایی گزاف را خواهند پرداخت."

از سوی دیگر ارون جیتلی (Arun Jaitley) یک وزیر ارشد کابینه نریندرا مودی امروز به تلویزیون آن کشور گفت، هند این حمله را تلافی خواهد کرد.

به گفته وی شواهد کافی، دست داشتن پاکستان را در این حمله نشان می دهد.

هند از مدت ها به اینسو پاکستان را متهم می کند که از تندروان مسلح در کشمیر حمایت می کند.

حمله روز گذشته بالای پولیس هندی پرتلفات ترین حمله در کشمیر تحت هند در سی سال گذشته عنوان شده است.

این حمله واکنش های بین المللی را نیز برانگیخت.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت افغانستان در تویترش نوشته است که با ابراز همبستگی با هند این حمله را شدیداً محکوم می کند.

آقای عبدالله گفته است تروریستان با استفاده از دین، جرایم شنیع را مرتکب می شنوند.

پیش از این وزارت خارجه افغانستان نیز این حمله را شدیداً محکوم کرد.

پیش از این وزارت خارجه افغانستان نیز این حمله را شدیداً محکوم کرد.

این وزارت دیشب در یک بیانیه گفت که دولت افغانستان یک بار دیگر روی نیاز به اتحاد و همکاری نزدیک کشورها در مبارزه علیه تروریزم تاکید می ورزد.

همچنان قصر سفید با نشر یک بیانیه حمله بالای پولیس هندی در کشمیر را محکوم کرد و از پاکستان خواسته است که بگونه فوری دست از حمایت گروه های تروریستی بکشد که در قلمروش مستقر اند.

قصر سفید از پاکستان خواسته است که به گروه های تروریستی پناهگاه های امن فراهم نکند.

وزارت خارجه پاکستان حمله بالای پولیس هندی در منطقه کشمیر را قابل نگرانی جدی خوانده و همچنان مطبوعات هند را نکوهش کرده و گفته است که رسانه های هندی با تبلیغات نادرست می خواهد این حمله را به پاکستان ارتباط دهند.

هند و پاکستان دو رقیب دیرینه مدعی حاکمیت بر منطقه مسلمان نشین کشمیر اند و هر کدام از این دو کشور بخش هایی از این منطقه را در اختیار دارند.

XS
SM
MD
LG