لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۴:۰۰

جمعیت خشمگین مردم در ایران مانع بازداشت ۲ زن از سوی پولیس شد


آرشیف/ نمای از شهر تهران

در یک رویداد غیر معمول در ایران، یک جمعیت خشمگین مردم مانع شد که پولیس دو زن را به‌خاطر مراعات نکردن حجاب بازداشت کند.

از وقوع انقلاب اسلامی ایران بدین‌سو که چهار دهه می‌گذرد، حجاب برای زنان در این کشور اجباری است و پولیس ویژۀ تحت نام گشت ارشاد مسئولیت دارد تا با گشت‌زنی در گوشه و کنار شهر ها، آنعده از زنانی را بازداشت کند که حجاب را مطابق قوانین اسلامی ایران مراعات نمی‌کنند.

زنانیکه در ایران به‌خاطر مراعات نکردن حجاب بازداشت می‌شوند با هشدار، پرداخت جریمه و حتی سپری کردن چند روز در بازداشت روبه‌رو می‌شوند.

اما جمعه گذشته در پانزدهم فبروری گوشۀ از شهر تهران شاهد رویدادی شد که پیش از این هرگز تصور آن نمی‌رفت.

در این روز، طبق معمول پولیس ویژه یا گشت ارشاد تهران دو زن جوان را به اتهام مراعات نکردن حجاب اسلامی در مسیر سرک متوقف کرد و از آن‌ها خواست تا برای رفتن به نظارتخانه سوار موتر شوند، اما این رویداد خشم شماری از مردم را که شاهد این حادثه بودند برانگیخت و باعث شد که مردم به سوی موتر پولیس هجوم برده و آن‌ها را مجبور کنند که آن دو زن را آزاد کند.

این رویداد نخست در صحفات اجتماعی بازتاب یافت و بسیاری از کاربران رسانه‌های اجتماعی از کسانی ستایش کردند که به این دو زن کمک کرده بودند.

یک تن از ایران به نام مریم عبدی در حساب تویترش نوشت که مردم باید از زنان حمایت کنند و برای مبارزه علیه قوانین اجباری حجاب آواز بلند کنند.

عسل بانو یک ساکن دیگر تهران در تویترش نوشت که اگر در ۴۰ سال گذشته مردم چنین جرأت را می‌کردند، وضعیت زنان در ایران به مراتب بهتر می‌بود.

عسل بانو یک ساکن دیگر تهران در تویترش نوشت که اگر در ۴۰ سال گذشته مردم چنین جرأت را می‌کردند، وضعیت زنان در ایران به مراتب بهتر می‌بود.

مقام‌ها در ایران وقوع این رویداد را تأیید کرده اند.

در ویدیوی که از محل وقوع رویداد نشر شده است نشان می‌دهد که یک موتر پولیس از سوی یک جمعیت خشمگین احاطه شده و می‌گویند، بگذارید که بروند و سپس صدای شلیک فیرها نیز شنیده می‌شود.

خبرگزاری ایرنا یک روز پس از این رویداد خبر داد که پولیس به‌خاطر پراگنده ساختن مردم در محل از فیر های هوایی استفاده کرد.

خبرگزاری به نقل از مقام‌های ایرانی خبر داد که پس از رهایی زنان از سوی پولیس جمعیت مردم نیز پراگنده شد.

از ۴۰ سال بدین‌سو ده‌ها هزار زن از سوی پولیس گشت ارشاد مورد آزار و اذیت قرار گرفته و به دلیل عدم رعایت قوانین حجاب بازداشت شده اند.

با گذشت سالیان شیوۀ پوشیدن حجاب در ایران تغییر کرده است، زنانیکه در گذشته با پوشیدن چادر های بزرگ سر تا پا خود را می‌پوشاندند اکنون با آرایش صورت و پوشیدن چادر های کوچک مبُدل شده است.

در ۱۵ ماه گذشته ده‌ها زن در جریان اعتراض به حجاب اجباری، چادرهای‌شان را از سر دور کرده و خواهان تأمین حقوق زنان در این کشور شده اند.

سایت خبری عصر ایران نوشته است، وقت آن رسیده که مقام‌های ایرانی در مورد فعالیت پولیس گشت ارشاد بازنگری کند، زیرا مردم که به‌خاطر مشکلات اقتصادی کشور خشمگین و خسته اند می‌توانند خشم‌شان را بر پولیس ابراز کنند.

XS
SM
MD
LG