لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۱۱:۵۵

گاردین: در گفتگوهای صلح امریکا و طالبان صدای زنان افغان باید شنیده شود


آرشیف/ خبرنگاران زن در هرات
  • روزنامۀ بریتانیایی گاردین مقالۀ چاپ کرده زیر عنوان در گفتگوهای صلح ایالات متحده و طالبان صدای زنان افغانستان باید شنیده شود.

گفتگوها در مورد مذاکرات صلح افغانستان میان زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژۀ ایالات متحده و نماینده‌گان طالبان امروز برای سومین روز در دوحۀ قطر روان است.

روزنامه، نامۀ حدود ۶۰۰ زن، دختر و نماینده‌ جامعه مدنی را منتشر کرده است.

در این نامه آمده است که آنان در ۱۷ سال گذشته برای بلند کردن صدای زنان و نیز در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زیاد کار کرده و قربانی هم داده اند و این که به عقب برنخواهند گشت.

در ادامۀ نامه نماینده‌گان زنان ابراز نگرانی کرده اند که اکنون دستآوردهای‌‌شان که به سختی به دست آمده با تهدید روبه‌روست، چونکه به گفته‌شان در تلاش‌های روان صلح نماینده‌گی آنان از توجه افتاده است.

نماینده‌گان زنان افغانستان همچنین گفته اند، این نامه را به‌خاطر نوشته اند که نگرانی خود را نسبت به روند روان صلح میان نماینده‌گان ایالات متحده و طالبان ابراز کنند.

در نامه آمده است که در این گفتگوها صدای زنان افغان ناشنیده مانده، صدای جوانان موجود نیست و نیز جامعه مدنی در آن حضور ندارد و همچنین نهادهای دموکراتیک و نهادهای حکومتی در این روند شامل نیستند.

در بخشی دیگری این نامه می‌خوانیم که در سال ۲۰۰۱ جامعه بین‌المللی با زنان افغان و نسل‌های آینده وعده کرده بود که بر اساس آن زنان مبارزه جدی را برای حقوق‌شان آغاز کردند.

  • نشریۀ نشنل انترست در مورد گفتگوها میان زلمی خلیل‌زاد و نماینده‌گان طالبان ابراز خوشبینی کرده است.

نشریه گفته است، خلیل‌زاد در گفتگو با طالبان به پیشرفت چشم‌گیری دست یافته است و اکنون چنین به نظر می‌آید که این گروه در حکومت آینده که احتمال دارد نقش مهمی در آن داشته باشند، حضور جنگجویان داعش و القاعده را در خاک خود تحمل نکنند.

در برابر این وعده، ایالات متحده اشاره رسانده که حضور نظامی خود را در افغانستان به گونه تدریجی کم می‌کند یا این که احتمال دارد اگر شرایط مناسب باشد، به گونه کامل از این کشور بیرون شود.

نشریۀ نشنل انترست سخن خلیل‌زاد را برداشته که گفته تا وقتی که در مورد همه بخش‌ها توافق نشده باشد، در بارۀ هیچ چیزی توافق نمی‌شود.

در ادامه آمده است که اکنون ابتدای روند صلح است و این‌که رسیدن به یک توافق هم دشوار به نظر می‌رسد، چون‌که هنوز حکومت افغانستان در گفتگوهای صلح حضور ندارد و طالبان حکومت رئیس جمهور غنی را دست نشانده می‌خوانند.

XS
SM
MD
LG