لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۷:۰۵

پرواز‌های کابل - دهلی از فضای ایران و بحر هند آغاز شده‌است


شرکت‌های هوایی افغانستان پرواز‌های کابل ـ دهلی را از فضای ایران آغاز کرده اند.

شرکت هوایی آریانا امروز جمعه اولین پرواز از کابل به دهلی نو را از طریق فضای ایران انجام می دهد.

پیش از این به دنبال منع پرواز طیارات از طریق فضای پاکستان، شرکت هوایی کام‌ایر افغانستان نیز چندین پرواز را از مسیر بدیل هوایی "ایران" میان کابل و دهلی‌نو انجام داده‌است.

محمد نادر عمر رئیس شرکت هوایی آریانا روز جمعه به رادیو آزادی گفت، با استفاده از فضای ایران، پرواز میان کابل و دهلی نو مدت زمان بیشتری را در بر می‌گیرد، چون طیارات افغانستان نخست باید وارد فضای ایران شوند و بعداً با عبور از بحر هند وارد فضای هند شوند.

نادر عمر رئیس شرکت هوایی آریانا
نادر عمر رئیس شرکت هوایی آریانا

"ما امروز اولین پرواز خود را عملی می‌کنیم از طریق ایران، اما تفاوت زمان بیشتر می‌شود وقت پرواز به مراتب زیادتر می شود، از طریق فضای پاکستان وقتی که می‌رفتیم حدود یک و نیم ساعت را در بر می‌گرفت پرواز اما از این طریق کم و بیش پنج ساعت را در بر می‌گیرد."

اخیراً به دنبال تنش نظامی میان دهلی‌نو و اسلام‌آباد، پاکستان فضایش را به‌روی طیارات افغانستان بسته‌است.

همچنان گزارش شده‌است که پاکستان به هیچ طیاره اجازه نمی‌دهد تا از طریق فضایش به هند پرواز کند.

روز چهارشنبه، پاکستان به یک طیارۀ شرکت کام ایر که از کابل به سوی دهلی جدید پرواز کرده بود، اجازه پرواز بر حریم هوایی‌اش را نداد.

تعدادی زیادی از کشورهای جهان به‌شمول شرکت‌های هوا نوردی بریتش، امارات، گلف، سریلانکا و ایر کانادا پروازهای‌شان را به پاکستان به حالت تعلیق قرار داده اند.

شرکت‌های هوا نوردی سنگاپور ایرفلوت و فاین ایر که از حریم هوایی پاکستان عبور می‌کنند، نیز پروازهای‌شان را متوقف ساخته اند.

حالا که شرکت‌های هوایی افغانستان فضای ایران را به عنوان راه بدیل انتخاب کرده اند، در نرخ تکت‌ها نیز تفاوت زیادی وارد شده‌است.

محمد نادر عمر رئیس شرکت هوایی آریانا می‌گوید، قبلاً تکت یک طرفه از کابل به دهلی‌نو حدود ۱۶۰ دالر بود که حالا به بیشتر از ۳۰۰ دالر افزایش یافته است.

میدان هوایی دهلی
میدان هوایی دهلی

از سوی هم به دنبال سکتگی در پرواز‌های کابل ـ دهلی، شماری زیادی از مسافران در میدان‌های هوایی هندوستان منتظر سفر به افغانستان اند.

آریانا سعید آواز خوان افغان از جمله همین مسافران است که حدود دو روز در سفرش تاخیر به میان آمد.

حسیب سائد مدیر برنامه‌های خانم سعید در صحبت با رادیو آزادی می گوید:

"مطمئن هستم دوست‌های که برنامه ستاره افغان را می‌بینند متوجه شدند که در این هفته آریانا در برنامه نبودند، ما باید چهار شنبه کابل بر می گشتیم خاطری که روز پنج شنبه ثبت برنامه بود، زیاد کوشش کردیم که از دهلی به دبی برویم و از دبی به کابل بیاییم، اما پرواز‌های امارات که از فضای پاکستان عبور می‌کردند، لغو شده بودند."

آریانا سعید با حسیب سائد در میدان هوایی دهلی
آریانا سعید با حسیب سائد در میدان هوایی دهلی

اما مسئولان شرکت‌های هوایی افغانستان می گویند، تا زمان رفع محدودیت از طریق فضای پاکستان، تلاش می شود که پرواز‌های کابل ـ دهلی مطابق تقسیم اوقات از پیش تعیین شده انجام شود.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG