لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

انتظار می‌رود یک هیئت حکومت افغانستان به مذکرات صلح در قطر بپیوندد


دفتر سیاسی نماینده‌گان طالبان در قطر

سازمان ملل‌متحد می‌گوید صلح در افغانستان زمانی تأمین خواهد شد که افغان‌ها با هم نشسته، گفتگو کنند.

دفتر سیاسی سازمان ملل‌متحد در کابل به این نکته در گزارشی اشاره می‌کند که آن را به دفتر مرکزی این سازمان در نیویارک سپرده است.

قاضی محمد امین وقاد یک عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان به رادیو آزادی گفت که گفتگوهای بین‌الافغانی بزودی در قطر آغاز خواهد شد.

او افزود:

"در مذاکرات قطر این موضوع در اجندای اصلی گفتگوها قرار دارد که گفتگوهای بین‌الافغانی آغاز شود. عقب‌نشینی از مذاکرات بین‌الافغانی امریکا به هیچ صورت با آن موافق نیست، برای طالبان پیشرفت در مذاکرات به مراتب سهل‌تر از عقب‌نشینی در آنست."

قاضی محمد امین وقاد یک عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان
قاضی محمد امین وقاد یک عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان روز دوشنبۀ گذشته مذاکرات را با هیئت طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر در شهر دوحه مرکر قطر آغاز کرد.

این پنجمین دور مذاکرات هیئت امریکایی با نماینده‌گان طالبان است که هنوز هم ادامه دارد.

قبلاً مسئله خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین طالبان در مورد این که از گروه‌های تروریستی مانند شبکه القاعده دوری کرده، نمی‌گذارند که از افغانستان برای حملات تروریستی بر ضد سایر کشورها استفاده شود در محور این دور مذاکرات قرار داشت، اما رابرت پالادینو سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز سه شنبه هفته جاری در واشنگتن گفت:

"مذاکرات در دوحه ادامه دارد و روی چهار مسئله‌ای متمرکز است که برای رسیدن به یک توافق با هم ارتباط دارند. این چهار نکته جلوگیری از تروریزم، خروج نیروها، گفتگوهای بین‌الافغانی و آتش‌بس را شامل می‌شود."

رابرت پالادینو سخنگوی وزارت خارجه امریکا
رابرت پالادینو سخنگوی وزارت خارجه امریکا

طالبان در دورهای گذشتۀ گفتگوها با زلمی خلیل‌زاد تأکید کرده بودند که با حکومت افغانستان مذاکره نخواهند کرد.

اما قاضی محمد امین وقاد می‌گوید در کابل کار روی یک هیئت افغانستان شمول مذاکره کنندۀ صلح با طالبان کار می‌شود و این هیئت بزودی مذاکرات را در قطر انجام خواهد داد.

او افزود:

"مسئله ماه نه، مسئله هفته و روز است که این کار انجام خواهد شد. ما آرزومندیم که در آغاز سال نو این گفتگو ها آغاز شود. سال نو با پیام گفتگوهای بین‌الافغانی خواهد بود که پیشرفت در آن محسوس بوده و به نتیجه خواهد رسید."

قرار است روز دوشنبه (یازدهم مارچ) در اجلاس شورای امنیت سازمان ملل‌متحد در نیویارک در مورد صلح افغانستان بحث شود.

این مسئله یک بخش اساسی گزارش ۳۴ صفحه‌ایست که دفتر هیئت معاونت این سازمان در کابل (یوناما) آن را برای بحث به این شورا ارائه کرده است.

XS
SM
MD
LG