لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۰۹

نیویارک تایمز: تروریزم چیست و تروریست کیست؟


  • نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در بارۀ صلح و آشتی در افغانستان مقالۀ نوشته است.

در مقاله آمده‌است، ادامۀ گفتگوها میان زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژۀ ایالات متحده و طالبان در قطر امیدواری مردم به برقراری صلح در افغانستان را افزایش داده‌است.

اما، مقاله نویس پرسیده که تروریزم چیست و تروریست کیست؟

در ادامه آمده‌است، پاسخ دادن به این پرسش به خاطر مهم است که هر دو طرف در مورد یک چارچوب صلح در اصول به توافق رسیده‌اند که مشمول دو موضوع کلیدی می‌شود.

یکی موضوع بیرون شدن نیروهای بین‌المللی از افغانستان و دیگر هم تضمین از جانب طالبان که گروه‌های تروریستی نتوانند از خاک افغانستان علیه ایالات متحده و متحدان اش استفاده کنند.

در ادامه مطلب آمده‌است، طالبان از یک طرف سرگرم انجام گفتگوی صلح اند و از سوی دیگر به گونۀ دوامدار دست به حمله زده‌اند و از این بر می‌آید که به نوشتۀ مقاله نویس این گروه در پی داشتن دست بالا در گفتگو‌ها است.

به همین ترتیب، همه به شمول طالبان دانسته اند که دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده در پی آن است که نیروهای‌اش را از افغانستان بیرون کند.

در مطلب آمده‌است که تعریف تروریزم باید روشن باشد. از سوی هم، در ادامه به سخنان تازۀ مایک پامپیو اشاره شده که طالبان را تروریست خطاب کرد.

در پایان این مقالۀ نیویارک تایمز آمده‌است که آینده سیاسی افغانستان احتمال دارد بسیار پیچیده باشد و این هم روشن نیست که آیا طالبان به خاطر قدرت سیاسی جورآمد می‌کنند یا نه.

  • عفو بین‌الملل

عفو بین‌الملل در ویب سایت خود تصویری را منتشر کرده که به مناسبت روز بین‌المللی زن روی دیواری کانکریتی در کابل نقاشی شده‌است.

در مطلب آمده‌است که این تصور به خاطر گرامی داشت از دستآوردهای قابل توجۀ زنان افغان تهیه شده‌است.

این نقاشی دیواری زنان را در حال راهپیمایی برای حقوق‌شان نشان می‌دهد.

در ادامۀ این مطلب به گزارش دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان، "یوناما" هم اشاره شده است.

در گزارش آمده‌است که دفتر سازمان ملل متحد از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ میلادی ۲۳۷ قضیۀ خشونت در برابر زنان را بررسی کرده‌است که بیش از نصف آن‌ها برای یافتن یک راه حل به جرگه‌های غیر رسمی محول شده، چیزی که به اساس مقاله سرپیچی از قانون منع خشونت در برابر زنان است.

XS
SM
MD
LG