لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۲۴

رقم دقیق نفوس افغانستان اعلام شد


آرشیف/ شهر کابل

اداره ملی احصائیه و معلومات برای نخستین بار رقم دقیق نفوس افغانستان را اعلام کرد.

حسیب‌الله موحد معاون این اداره روز چهارشنبه «۲۲ حوت ۱۳۹۷» در یک نشست خبری گفت که در حال حاضر شمار نفوس این کشور به گونه دقیق معلوم شده و گزارش‌های که پیشتر از نفوس مردم افغانستان پخش شده نادرست بوده‌است.

او افزود:

"به گونه مجموعی در سالی که ما و شما آخرین روزهایش را سپری می‌کنیم، یعنی در سال ۱۳۹۷ نفوس افغانستان ۳۱.۶ میلیون است که ۱۵.۴ میلیون آن را زنان و ۱۶.۱ میلیون آن را مردان می‌سازند."

اداره ملی احصائیه و معلومات همچنان می‌گوید برای معلومات دقیق در باره نفوس افغانستان پس از این توزیع کارت تابعیت و تذکره نیز از سوی این اداره صورت می‌گیرد، زیرا به‌گفته مسئولان آن، اداره ثبت احوال نفوس با اداره ملی احصائیه و معلومات مدغم شده است.

آرشیف/ تذکره الکترونیکی
آرشیف/ تذکره الکترونیکی

به‌گفته این اداره بر بنیاد فیصله نشست بن در سال ۱۳۸۳ خورشیدی در این کشور نفوس شماری شده، اما به علت نبود امکانات آن نفوس شماری دقیق صورت نگرفت.

در سال‌های اخیر نفوس شماری در این کشور از سوی نهادهای گوناگون نیز پخش شده است، اما اکنون اداره ملی احصائیه و معلومات می‌گوید این نفوس شماری‌ها دقیق نبوده است و می‌گوید در حال حاضر نفوس شماری از طریق سیستم جدید "ریال تایم" که یک شیوه آنلاین است صورت می‌گیرد.

هرچند در این احصائیه پخش شده سالانه در پیوند به میزان فقر و کار چیزی گفته نشده است، اما چند ماه پیش وزارت اقتصاد گفته است که ۵۴.۱ درصد مردم این کشور زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند و ۲۷.۲ درصد مردم برابر با شرایط کار در بی‌کاری به سر می‌برند.

در این میان محمد اسماعیل رحیمی معاون وزارت اقتصاد که در این نشست اشتراک داشت اظهار خرسندی کرد که با معلوم شدن نفوس دقیق افغانستان باید سطح کمک‌های جهانی و زمینه‌های کاری در این کشور نیز باید روشن گردد.

او افزود:

"در پیوند به فیصله احصائیه دقیق نفوس باید دقت بیشتر کرد، در هر کشوری که نفوس آن زیاد باشد، باور وجود دارد، یعنی میان افزایش تشبثات و همین ارقام دقیق یک رابطه مستقیم و نزدیک وجود دارد."

با این همه، این اداره بخش از گزارش‌اش در پیوند به سطح اقتصادی و اجتماعی مردم افغانستان را نیز ارائه کرد که بر بنیاد آن در برخی از بخش‌ها پیشرفت‌هایی محسوس بوده، اما در شماری از موارد هنوز مشکلات وجود دارد.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG