لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

رئیس جمهور غنی وعده داد که قاتلین "مهسا" با شدت مجازات خواهند شد


قاتلین مهسا دختر شش ساله

رئیس جمهور غنی گفته است که عاملین قضیه اختطاف و قتل "مهسا" دختر شش ساله با شدت مجازات خواهند شد.

پس از نشر تصاویر "مهسا" دختر شش ساله در صفحات اجتماعی که نخست اختطاف و بعداً از سوی رباینده‌گان به قتل رسید رئیس جمهور غنی به نهاد‌های مربوط دستور داده تا این قضیه را با جدیت دنبال کنند.

آقای غنی در حساب تویترش در این باره نوشته که مرتکبین این جنایت طبق قوانین نافذه افغانستان شدیداً مجازات خواهند شد.

در عین حال قوماندانی امنیه کابل عاملین این رویداد را که دو تن بودند بازداشت و روز چهارشنبه در برابر دوربین رسانه‌ها حاضر ساختند.

محمد سالم الماس رئیس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امینه کابل گفت که نیروهای امنیتی توانستند در اسرع وقت عاملین این رویداد را بازداشت کنند.

آقای الماس افزود:

"پولیس هرگز کوتاهی نکرده است، زمانیکه اطلاع دریافت کردیم که یک کودک از منطقه ۳۱۵ ربوده شده توانستیم در کمتر از ۲۴ ساعت اختطاف‌گران را گرفتار نمائیم، آنان به جرم‌شان اعتراف نیز کرده اند، اما متأسفانه که کودک توسط آنان به قتل رسیده است، ما جسد را نخست به طب عدلی و پس از آن به خانواده‌اش سپردیم."

محمد سالم الماس رئیس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امینه کابل
محمد سالم الماس رئیس تحقیقات جرایم جنایی قوماندانی امینه کابل

پولیس کابل می‌گوید که پدر این کودک صراف است و رباینده‌گان روز دوشنبه پس از اختطاف مهسا به خانواده وی از طریق تیلیفون گفته اند که اگر سه صد هزار دالر برای‌شان پرداخت نکند این دختر شش ساله را خواهند کشت.

تلاش کردیم تا نظر خانواده این کودک را نیز داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

این رویداد نفرت مردم به ویژه باشنده‌های کابل را برانگیخته و آنان از حکومت می‌خواهند تا عاملین قتل مهسا را به شدت مجازات کند.

در این حال نجیب‌الله زدران ببرکزی مسئول بخش حمایت از کودکان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این رویداد را تأسف‌بار می‌خواند، وی در صحبت با رادیو آزادی گفت که نیروهای امنیتی باید قبل از کشته شدن، این کودک را نجات می‌دادند.

آقای ببرکزی می‌افزاید:

"این قابل تأسف است که کودک اختطاف می‌شود و برای نجات وی اقدامات لازم صورت نمی‌گیرد، دولت افغانستان با کنوانسیون جهانی کودکان تعهد سپرده است، آرزو داریم آنچه در قانون ذکر شده با عاملین این رویداد مطابق آن عمل صورت گیرد."

یکی از عاملین قتل مهسا در برابر خبرنگاران اعتراف کرد که این کودک را به هدف بدست آوردن سه صد هزار دالر اختطاف کردند و سپس او را به قتل رسانیدند.

در این حال جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی در صفحه فیس‌بوکش نوشته است همچو واقعات قابل قبول نبوده و از نهادهای امنیتی خواسته که دوسیه عاملین این رویداد را هرچه زودتر به این اداره بسپارند.

پیش از این نیز بارها از وقوع چنین حوادث در شهر کابل و برخی ولایات گزارش‌ها به نشر رسیده که مردم را سخت نگران ساخته است.

سید محمد روشندل قوماندان امنیه کابل می‌گوید، افزایش نفوس در شهر کابل و بی‌کاری از عوامل عمده وقوع چنین حوادث دل‌خراش است وی تأکید می‌کند که پولیس سعی می‌نماید تا از هر راه ممکن از وقوع چنین رویداد جلوگیری کند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG