لینک های دستیابی پذیر

Breaking News

ده‌ها تن از باشند‌ه‌گان بامیان خواستار برکناری والی این ولایت شدند


ده ها تن از باشند‌ه‌گان بامیان خواستار برکناری والی این ولایت شدند.

امروز طی یک گردهمایی مسالمت آمیز در مرکز ولایت بامیان ده ها نفر از مردم این ولایت، والی بامیان را به فساد، تفرقه افکنی و قانون شکنی متهم کردند.

محی الدین فرهمند یکی از این اعتراض کننده ها در این مورد گفت:

"آقای زهیر یک قانون شکن است، آقای زهیر ناقض حقوق بشر است. در هیج ولایت، والی ناقض ۹ مورد از قانون اساسی نیست. ما بر اساس یافته‌های خود دریافتیم که آقای زهیر ۹ مورد حق شهروندان بامیان را نقض کرده است. ما مردم بامیان متحد هستیم و متحد خواهیم ماند."

این مظاهره کننده ها والی بامیان را به ضعف مدیریت، قاچاق آثار باستانی، تخریب کردن ساحات باستانی و نقض حقوق شهروندی مردم متهم کردند و از حکومت مرکزی خواستار پیگیری جدی این قضیه شدند.

اما والی ولایت بامیان حرکت اعتراضی این افراد را منسوب به غاصبین زمین در بامیان می داند و می گوید که به علت این که من جلوی فعالیت غاصبین زمین در بامیان را گرفته ام، این افراد دست به اعتراض زده اند.

طاهر زهیر والی ولایت بامیان در این مورد اضافه کرد:

طاهر زهیر والی بامیان
طاهر زهیر والی بامیان

"این افراد می خواستند به غصب زمین ادامه بدهند اما من مخالفت کردم و بعد از آن آن‌ها از اهرم دیگر مانند تهدید و واسطه بازی استفاده کردند و می خواستند که اداره محلی را تابع خود بسازند اما ما گفتیم که از هیچ تهدیدی نمی‌ترسیم. در روز ۱۸ حوت هم اعلام کردم که یا من در بامیان هستم یا غاصبان زمین. این گردهمایی امروز از غاصبان زمین و شرکای جرمی شان است. اما اداره محلی بامیان مکلفیت دارد تا ملکیت های مردم را حفظ کند."

این اعتراض کننده‌ها به دلیل مخالفت تعدادی از مردم بامیان نتوانستند مظاهره خود را تکمیل انجام بدهند و به همین دلیل اعلام کردند که اگر به خواسته های آن‌ها رسیده‌گی نشود مظاهره بزرگتری را در کابل برگزار خواهند کرد.

گزارش: عباس نادری

XS
SM
MD
LG