لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۵ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۰۶

راه تجارتی خط آهن میان افغانستان و چین افتتاح شد


ارشیف

راه تجارتی خط آهن میان افغانستان و چین به ابتکار واخان کاریدور افتتاح شد.

وزارت تجارت و صنایع افغانستان افتتاح این راه تجارتی را برای گسترش روابط تجاری میان دو کشور مفید میداند و میگوید که از این طریق نه تنها افغانستان واردات می‌کند بلکه سطح صادرات افغانستان نیز افزایش خواهد یافت.

ظهور الدین شیرزاد معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان روز پنجشنبه چنین گفت:

"خرسند هستم، که امروز اولین محموله صادراتی از طریق خط اهن به ابتکار کاریدور واخان میان افغانستان و چین را افتتاح می کنیم، امید دارم که از طریق این راه، روند تجاری میان دو کشور گسترش یابد."

به گفته این وزارت، افغانستان از طریق حیرتان محصولات افغانی از قبیل، قالین، میوه خشک و تازه، سنگ مرمر و دیگر محصولات را به چین می فرستد.

اشتراک کننده‌گان این نشست بر افزایش داد و ستد میان دو کشور تاکید کرده و گفتند که در چند سال گذشته روابط تجاری میان دو کشور تقویت شده است.

با این همه تیان اشته تجاری سفارت چین در افغانستان که در این نشست شرکت داشت از نقش فعال افغانستان یاد کرده و گفت که با افتتاح این راه، سطح صادرات افغانستان به چین نیز افزایش می یابد.

او افزود:

"انکشاف افغانستان از این راه فعالتر میشود و سود خواهد برد، برای خود کفایی اقتصادی این کشور مفید است، افغانستان از نومبر سال گذشته به این سو از این راه سود بیشتری کسب کرده است، چین براساس یک قرار داد حکومتی به ارزش ۱۴ میلیارد دالر ۱۲۵۰ تن جلغوزه وارد کرده است که این برای تجاران، دهقانان و کشور چین خوشی اورده است."

راه صادراتی میان افغانستان - چین در حالی افتتاح شد که پیش از این برای وسعت روابط صادراتی و تجاری افغانستان راه های چابهار و لاجورد افتتاح شده است.

با این همه خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگوید که شماری از کشور های همسایه میخواهند که روند تجاری افغانستان را با چالش روبه‌رو کنند و نمی خواهند که این کشور پشرفت کند.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان
خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان

او افزود:

"با آنکه دولت فرصت ها را برابر کرده است اما شماری از کشور های همسیایه تلاش می کنند که روند تجاری افغانستان در سطح بین المللی را سبوتاژ کنند، هر راه بزرگ که افتتاح میشود در برابر آن مشکلات تخنیکی ایجاد می کنند، بگونه مثال راه ها صادراتی چابهار و لاجورد با مشکلات روبه‌روست."

آقای الکوزی گفت کشور های که در افتتاح این راه های بزرگ صاداراتی نقش دارند و از این راه افغانستان با این کشور ها وصل میشود باید تعهدات بین المللی را عملی کند و در برابر افغانستان مشکل خلق نکنند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG