لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۵۶

مخالفت عربستان با تصمیم اخیر ترمپ در مورد بلندی‌های جولان!


بیرق عربستان سعودی

عربستان سعودی به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان توسط رئیس جمهور امریکا را محکوم کرده است.

سعودی که از متحدان کلیدی ایالات متحده است این تصمیم رئیس جمهور ترمپ را تقبیح نموده و آن‌را تخطی آشکار از منشور ملل‌متحد و همه قطعنامه‌های وابسته با آن خواند.

عربستان سعودی در اعلامیه که از سوی آژانس خبری سپا منتشر شده گفته است شاه سعودی مخالفت جدی خود را علیه اعلان اداره امریکا مبنی بر به رسمیت شناختن ادعای اسرائیل بر بلندی‌های جولان سوریه توسط امریکا ابراز داشته است.

رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا اعلامیۀ رسمی به رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را در حضور بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل امضا کرد.

دونالد ترمپ روز دوشنبه پیش از امضای این اعلامیه چنین گفت:

"دولت اسرائیل کنترول بلند‌ی‌های جولان را در سال ۱۹۶۷ به‌خاطر محافظت خود در برابر تهدید‌های خارجی در دست گرفت. امروز، عمل تجاوزگرانۀ ایران و گروه‌های تروریستی در جنوب سوریه به شمول حزب‌الله، بلندی‌های جولان را همچنان به‌عنوان یک محل باالقوه برای اجرای حملات بسیار خشونت‌آمیز علیه اسرائیل مبدل ساخته است."

نیروهای اسرائیلی این منطقۀ سوریه را در جریان جنگ ۶ روزه در سال ۱۹۶۷ اشغال کرده بودند.

به دنبال امضای اعلامیۀ رسمی از سوی ترمپ در مورد بلندی‌های جولان بنیامین نتانیاهو گفت که این اقدام بیانگر یک روز تاریخی است.

وزارت خارجۀ سوریه این کار ترمپ را حملۀ آشکار بالای استقلال و تمامیت ارضی سوریه خواند.

روسیه متحد سوریه نیز آرام ننشست و واکنش نشان داد.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجۀ این کشور اقدام ترمپ را غیر قانونی دانست و به خبرنگاران گفت که این تحول منجر به تنش‌های تازه در شرق میانه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG