لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۹ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۶:۱۶

ایالات متحدۀ امریکا با سیلاب‌زده‌ها‎ در ایران پیشنهاد کمک کرد


سیلاب در خرم‌آباد ایران

در نتیجه سیلاب‌های شدید در غرب و جنوب‌غرب ایران، ده‌ها تن هلاک و هزاران تن مجبور به ترک منازل‌شان شده‌اند.

این سیلاب‌ها که در نتیجه باران‌های شدید اخیر سرازیر شده، صدها شهرک و قریه را در ۲۰ منطقه ایران متأثر ساخته‌است.

ولایت کوهستانی لرستان و ولایت تولید کننده نفت خوزستان بیشتر از سایر مناطق ایران از این سیلاب‌ها متأثر شده‌اند.

در این ولایات ده‌ها شهرک و قریه مجبور به تخلیه شده، منازل مسکونی و ساختارهای زیربنایی زیاد متحمل خسارات شدید شده و حداقل حدود ۶۰ قریه در ولایت کوهستانی لرستان زیر آب شده‌است.

به‌گفته مقامات ایران، بند کرخه در ولایت خوزستان با وضعیت بحرانی مواجه بوده و مجبور شده است تا مقدار زیاد آب را آزاد سازد.

بر اساس گزارش رادیو "فردا" بخش ایران رادیو آزادی در جریان چند هفته اخیر حداقل ۶۰ تن در نتیجه سیلاب‌ها هلاک و تعداد زیاد مفقودالاثر شده‌اند.

ایالات متحده امریکا با خانواده‌های قربانیان سیلاب‌های اخیر در ایران ابراز همدردی نموده، مساعدت واشنگتن را به تهران پیشکش کرده است.​برایان هوک مشاور ارشد امور پالیسی وزیر خارجه امریکا و نماینده خاص این کشور برای ایران در جریان یک کنفرانس خبری در واشنگتن. ۲۴ مارج ۲۰۱۹

برایان هوک مشاور ارشد امور پالیسی وزیر خارجه امریکا و نماینده خاص این کشور برای ایران دوم اپریل در یک کنفرانس خبری در واشنگتن گفت:

"این کنفرانس خبری در حالی دایر شده که ایران با سیلاب‌های شدید مواجه است. حداقل ۲۳ از جمله ۳۱ ولایت این کشور متأثر گردیده‌اند. در اوایل امروز وزیر خارجه مایک پامپیو با صدور اعلامیه و ابراز همدردی، کمک را پیشنهاد کرد. من نیز تسلیت‌ام را ابراز می‌کنم."

به‌گفته صارم رضایی رئیس اداره هلال احمر ایران شهر پل دخترک در ولایت لرستان با بحران شدید مواجه بود و همه راه‌های مواصلاتی آن قطع و حداقل دو سوم شهر زیر آب شده‌است.

بر اساس گزارش رادیو "فردا" هزاران تن بدون سرپناه و داشتن لباس‌های گرم در فضای آزاد، در زیر باران بسر می‌برند.

محمد پاکپور قوماندان نیروهای زمینی سپاه پاسدران انقلاب اسلامی ایران گفته است، مدیریت لازم برای رسانیدن کمک‌ها و عملیات نجات در شهرک پل دخترک وجود ندارد.

به‌گفته آقای پاکپور، مردم خشگمین اند و مقامات حکومت شهامت رفتن به آن منطقه را ندارند.

این قوماندان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هم‌چنان گفته است، کسانی‌که از مناطق سیلاب‌زده تخلیه شده‌اند، در شرایط خیلی ناگوار و بد بسر می‌برند.

به تاریخ دوم اپریل درست یک روز بعد از آن که جواد ظریف وزیر خارجه ایران با اشاره به تحریم‌های امریکا، واشنگتن را به "تروریزم اقتصادی" متهم ساخت، مایک پامپیو وزیر خارجه امریکا، حکومت تهران را به قصور و کوتاهی در رسانیدن کمک‌های بشری به آسیب دیده‌گان ملامت کرده گفت، این سیلاب‌ها بار دیگر سوء مدیریت رژیم ایران را در پلان گذاری شهری نشان می‌دهد.

به‌گفته آقای پامپیو، ایالات متحده آماده کمک می‌باشد و حاضر است تا در تلاش‌های سازمان بین‌المللی صلیب سرخ، هلال احمر و نهادهای وابسته به آن‌ها سهیم شود.

XS
SM
MD
LG