لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۰:۰۶

امریکا سپاه پاسداران ایران را شامل فهرست سازمان‌های تروریستی می‌کند


آرشیف، محمد باقری قوماندان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران

گزارش‌ها می‌گویند که امریکا قرار است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی شامل کند.

رسانه‌های امریکایی گزارش دادند که ایالات متحده به زودی قوای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را درج فهرست سازمان‌های تروریستی می‌نماید.

روزنامه والستریت ژورنال و خبرگزاری رویترز امروز از قول مقام‌های ایالات متحده خبر دادند که این اقدام تا ۸ ماه اپریل عملی خواهد شد.

در خبر آمده‌است که شاخۀ خارجی سپاه پاسداران انقلاب ایران که بنام قوای قدس یاد می‌شود و تعدادی از اشخاص و نهاد‌های مرتبط به این سپاه شامل فهرست سازمان‌های تروریستی خواهند شد، نه تمامی این قوا.

روزنامه والستریت ژورنال می‌گوید، جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا از طرفداران این اقدام بوده و تأکید می‌کنند که این حرکت امریکا کار و بار و تجارت سپاه پاسداران را در اروپا و هم‌چنان کنترول این قوا را در دیگر مناطق می‌تواند، تحت فشار قرار دهد.

اما منتقدین و عدۀ از مقام‌های وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون می‌گویند، چنین تصمیم شاید زمینه را ایجاد کند تا دولت‌هایی‌که با ایالات متحده دوست نیستند، دست به اقدام مشابه بر مقام‌های نظامی و استخباراتی امریکا بزنند.

آرشیف، جنرال جوزف دانفورد لوی درستیز نیروهای مسلح امریکا در جریان سخنرانی در محل فراغت افسران اکادمی نظامی ایالات متحده در نیویارک. ۲۶ می ۲۰۱۸
آرشیف، جنرال جوزف دانفورد لوی درستیز نیروهای مسلح امریکا در جریان سخنرانی در محل فراغت افسران اکادمی نظامی ایالات متحده در نیویارک. ۲۶ می ۲۰۱۸

والستریت ژورنال می‌گوید، جنرال جوزف دانفورد لوی درستیز نیروهای مسلح و ادارۀ استخبارات مرکزی امریکا یا (سی آی ای)، مخالف این نظر اند.

این رونامه می‌گوید، سخنگوی‌های جنرال دانفورد و اداره "سی، آی‌، ای" امریکا از تبصره در این مورد خودداری کردند.

در نخستین واکنش به گزارش تازه خبرگزاری رویترز از احتمال قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی امریکا، رئیس کمیسیون امنیت ملی در مجلس ایران، نظامیان امریکایی را به اقدام باالمثل تهدید کرد.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، در واکنش به این گزارش در تویتی نوشت:

"در صورت قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی امریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش در فهرست سیاه تروریست‌ها قرار میدهیم."

هم‌زمان حسن روحانی رئیس جمهور ایران درج سپاه پاسداران در فهرست سیاه اشتباه امریکا بر اشتباه خوانده است.

شمولیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی از سوی ایالات متحده از چندین سال به این‌سو، پیشبینی می‌شود.

والستریت ژورنال از قول جانسون بلازاکس که تا سال پیش برای چندین سال به حیث رئیس اداره مالی و انتصاب مبارزه با تروریزم وزارت خارجه امریکا کار می‌کرد، می نویسد که می‌گوید، بر این سازمان قبل از این هم تحریم‌های وضع شده بود.

اداره تحقیقاتی کانگرس امریکا که یک اداره غیر حزبی به شمار می‌رود، می‌گوید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که حدود ۱۰۰ هزار پرسونل دارد، برنامه راکت‌های بالستیک تهران را به پیش می‌برد.

قوای قدس شاخه سپاه پاسداران که عملیات خارجی را در شرق میانه سازماندهی می‌کنند، انتقال سلاح و مشوره برای شبه نظامیان طرفدار ایران در سوریه، عراق، لبنان و دیگر نقاط را تنظیم می‌نماید.

هر چند ایالات متحده در حال حاضر ده‌ها فرد و نهاد مرتبط با سپاه پاسداران را در فهرست سیاه خود قرار داده‌است، اما این سپاه که پیشتر توسط وزارت خزانه‌داری امریکا گروه تروریستی شناخته شده، تاکنون به عنوان یک سازمان واحد در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه امریکا نبوده‌است.

وزارت خزانه‌داری امریکا پیش از این نیز نیروی قدس، شاخه خارجی سپاه پاسداران را در سال ۲۰۰۷ به اتهام "حمایت از تروریزم" در فهرست سیاه خود قرار داده و آنرا شاخه اجرایی سیاست‌های ایران در حمایت از تروریزم و گروه‌‌های شورشی دانسته است.

XS
SM
MD
LG