لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
سه شنبه ۲۳ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۹:۰۷

نشست بین‌الافغانی در قطر به تعویق افتاد


دومین جلسه شورای رهبری مصالحه افغانستان در ارگ ریاست جمهوری

نشست بین‌الافغانی در قطر در نزدهم ماه اپریل در شهر دوحه برگزار خواهد شد.

شورای رهبری مصالحه در دومین جلسه‌اش به روز چهارشنبه «۲۱ حمل ۱۳۹۸» فیصله کرد که نشست بین‌الافغانی در قطر از تاریخ ۱۹ اپریل تا ۲۱ همین ماه در شهر دوحه مرکز قطر برگزار می‌شود.

این نشست قرار بود در ۱۴ و ۱۵ اپریل در دوحه صورت بگیرد، اما برای پنچ روز به تأخیر افتاد.

محمد عمر داوودزی سخنگوی شورای رهبری مصالحه در یک اعلامیه گفته است که در دومین جلسه این شورا روی آماده‌گی‌ها برای این نشست و ترکیب هیئت مذاکره کننده با طالبان بحث شد.

آرشیف/ محمد عمر داوودزی سخنگوی شورای رهبری مصالحه
آرشیف/ محمد عمر داوودزی سخنگوی شورای رهبری مصالحه

در اعلامیه آمده‌است که در این نشست کمیته‌های مؤظف روی تکمیل اعضای شورای رهبری مصالحه، تعیین هیئت جانب افغانستان برای گفتگوهای بین‌الافغانی و تعیین هئیت مذاکره کننده دولت گزارش ارائه کردند.

هرچند حکومت افغانستان گفته بود که در این جلسه تمامی موارد نهایی خواهد شد، اما محمد اسماعیل خان یک عضو این شورا روز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت که در این نشست فیصله شد تا تصمیم در باره نهایی شدن هیئت مذاکره کننده با طالبان و هیئت که به قطر خواهد رفت، به روز شنبه اتخاذ شود.

او افزود:

"روی ترکیب هیئت که به قطر خواهد رفت، هیئت رهبری و هیئت مذاکره کننده بحث صورت گرفت که خوشبختانه به نتایج خوب رسیدیم و به روز شنبه باز هم ترکیب امروزی گردهم می‌آیند و روی این موارد به فیصله نهایی خواهیم رسید."

آرشیف/ اسماعیل خان در هنگام مصاحبه با آژانس خبری اسوشیتد پرس/ Source: Rahmat Gul (AP)
آرشیف/ اسماعیل خان در هنگام مصاحبه با آژانس خبری اسوشیتد پرس/ Source: Rahmat Gul (AP)

وی هرچند نامی از افراد که احتمالاً شامل این هیئت‌ها خواهد بود یاد نکرد، اما گفت که چهره‌های مطرح سیاسی و نماینده‌گان زنان و جامعه مدنی عضو این هیئت‌ها خواهند بود.

آقای اسماعیل خان همچنان افزود که روی اجندای مذاکرات قطر نیز بحث شد، اما وی از ارائه جزئیات خودداری کرد.

در دومین جلسه شورای رهبری مصالحه در کنار سران حکومت، حامد کرزی، عبدرب رسول سیاف، محمد محقق، یونس قانونی و سایر شخصیت‌های سیاسی و جهادی شرکت داشتند، اما گلبدین حکمتیار رهبری حزب اسلامی در آن حضور نداشت.

خواستیم تا در باره شرکت نداشتن حکمتیار از دفتر مطبوعاتی این حزب نظری داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

از سوی هم یک منبع حکومتی که خواست نامش افشا نشود به رادیو آزادی گفت که در این نشست روی خطوط سرخ گفتگو‌های صلح تبادل نظر صورت گرفت.

به‌گفته وی، نظام جمهوری، تعیین زعامت ملی از طریق انتخابات، حفظ حقوق زنان و آزادی رسانه‌ها، نوعیت آتش‌بس و تطبیق احکام اسلامی از موارد خطوط سرخ گفته شده است.

در نشست قطر در کنار مقامات حکومت، سیاسیون و طالبان اشتراک خواهند کرد.

هرچند طالبان گفته اند که مقامات حکومتی به گونه شخصی در این نشست شرکت می‌کنند، اما حکومت افغانستان گفته است که نماینده‌گان‌ شان در این نشست از آدرس حکومت شرکت خواهند کرد نه منحیث شخصیت‌های مستقل.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG