لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سنبله ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۸

زلمی خلیل‌زاد اعلان عملیات بهاری از سوی گروه طالبان را محکوم کرد


زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در جریان صحبت با خبرنگاران در سفارت امریکا در کابل. 2019 28 January

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستاناعلان آغاز عملیات بهاری از سوی طالبان را محکوم کرد.

خلیل‌زاد روز گذشته ۱۲ اپریل در تویترخود نوشت که این اعلان طالبان یک اقدام بی‌باکانه بود که با این کار خود طالبان بی‌پروایی‌شان را به خواست صلح تمام افغان‌ها نشان دادند.

خلیل‌زاد در تویتر خود هم‌چنان از پاکستان، قطر و کشورهای دیگری که خواهان صلح در افغانستان می‌باشند خواست این اعلان طالبان را تقبیح کنند.

نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان در یک پیام دیگر خود در تویتر نوشته است ‌اگر طالبان این اعلان خود را عملی کنند، صرف رنج افغان‌ها را بیشتر می‌سازند و هزاران افغان دیگر قربانی خواهند شد.

زلمی خلیل‌زاد نوشته است اعلان جنگ به پیشرفت در تلاش‌های صلح کمک نمی‌کند. او گفته است در یک زمانی که تمام افغان‌ها باید برای تعیین آینده مشترک خود دست به دست هم بدهند بلند کردن صدای جنگ نشان می‌دهد که طالبان به راه گذشته خود روان هستند.

نماینده خاص امریکا هم‌چنان یاد آور شد که بسیاری طالبان حتی بزرگان آن‌ها مخالف جنگ می‌باشند.

طالبان مسلح روز جمعه عملیاتی را بنام "الفتح" اعلان کردند.

عبدالحکیم مجاهد نماینده سابق رژیم طالبان در ملل متحد می‌گوید که حکومت افغانستان هم عملیات نو را تحت نام "خالد" آغاز کرده‌است. به گفته او بدون موافقه آتش‌بس جلوگیری از جنگ ممکن نخواهد بود.

عبدالحکیم مجاهد دیروز جمعه به رادیو آزادی گفت:

آرشیف، عبدالحکیم مجاهد نماینده سابق رژیم طالبان در سازمان ملل متحد
آرشیف، عبدالحکیم مجاهد نماینده سابق رژیم طالبان در سازمان ملل متحد

"تا زمانیکه در مذاکرات بر یک آتش‌بس توافق صورت نگیرد به عقیده من طبیعت جنگ این است هر یک از طرف بخاطر نشان دادن زور بازو بطرف دیگر عملیات انجام می‌دهد."

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان تأکید می‌کند که امریکا در پهلوی تلاش‌های صلح به تقویه قوای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد تا جنگ خاتمه پیدا کند.

وزارت دفاع ملی افغانستان روز گذشته گفت، طالبان شکست خورده‌اند و با چنین اعلانات جنگ تبلیغانی را پیش می‌برند.

مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان گفته است که طالبان با چنین اعلان‌ها نشان می‌دهند که جنگ را نسبت به صلح مقدم‌تر می‌شمارند.

XS
SM
MD
LG