لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۵۱

ویسا: حکومت به‌خاطر گفتگوهای صلح لشکر جنگی می‌فرستد


آرشیف، شماری از روزنامه‌های چاپ کابل

روزنامه‌های چاپ امروز کابل علاوه بر مسایل دیگر بیشتر در مورد فهرست اعلان شده حکومت به‌خاطر اشتراک در نشست قطر مطالبی را به نشر سپرده‌اند.

  • ویسا

روزنامه ویسا در صفحه اول با خطر درشت نوشته است، ممکن طالبان لیست ۲۵۰ نفری حکومت را نپذیرند.

در مطلب هم‌چنان آمده‌است، طالبان به‌خاطر هیئت ۱۵۰ نفری با حکومت افغانستان توافق کرده بودند، اما حکومت به‌خاطر گفتگوهای صلح لشکر جنگی را برای آنان می‌فرستد.

ویسا نوشته است، هرچند حامد کرزی از اعلان این لیست استقبال کرده، اما خودش در آن شرکت نمی‌کند هم‌چنان عطا محمد نور این لیست را حکومتی دانسته و گفته در آن اشتراک نمی‌کند.

  • مسیر

در سرمقاله روزنامه مسیر آمده، روشن است که طالبان این لیست را رد می‌کنند و به باور نویسنده این هم ممکن است که نشست قطر به تعویق و یا هم لغو گردد.

در سرمقاله هم‌چنان آمده‌است، اگر این نشست برگزار شود امکان دارد از طرف حکومت کسانی اشتراک کنند که چند روز پیش نام‌های شان در لیست به نشر رسیده بود.

  • سرخط

روزنامه سرخط در سرمقاله‌اش پرسیده است "آیا اشتراک کننده‌های نشست قطر دولی صلح را خواهند آورد؟"

در سرمقاله گفته شده، معلوم است که فرستادن این تعداد افراد برای گفتگوهای صلح با طالبان نهایت بی‌اتفاقی، بی‌باوری و عدم همآهنگی‌شان را نشان می‌دهند.

سرمقاله نویس در پاسخ به سؤال‌اش گفته است، رفتن این تعداد افراد به قطر نه‌تنها این‌که از آن یک نتیجه قناعت‌بخش بدست نمی‌آید، بلکه فرصت بمیان آمده صلح که از مدت‌ها روی آن کار و تلاش شده و افغان‌ها منتطر نتایج آن هستند را متضرر می‌سازد.

  • دنیا

روزنامه دنیا در سرمقاله‌اش بالای حکومت انتقاد کرده و نوشته است که "پروسه صلح و تلاش‌های سبوتاژ حکومت."

در سرمقاله گفته شده‌است که طالبان پیش از این حتی تنها ملاقات با افراد شامل حکومت را نپذیرفته بودند، اما پس از تلاش‌ها و همکاری‌های برخی شخصیت‌های سیاسی و شماری از همکاران دیگر این گروه آماده شدند تا با تعداد محدود از جمع سیاستمداران افغان و افراد حکومتی که خواهان خیر هستند، بنشینند.

به باور نویسنده، اما حکومت قصداً در این لیست نام افراد جنگ طلب را گنجانیده و تلاش‌ها بر این است تا این پروسه را تحت کنترول خود بگیرد و یا به تمام معنی این پروسه را سبوتاژ کند.

  • هیواد

روزنامه هیواد نوشته است، افغان‌ها از صمیم قلب از آمادگی‌های صلح استقبال می‌کنند.

در مطلب آمده است که حکومت افغانستان با تمام توان به‌خاطر صلح تلاش می‌کند و نشر لیست اشتراک کننده‌های نشست قطر ثابت کرد که رسیدن به صلح آرمان بزرگ حکومت است.

XS
SM
MD
LG