لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۱۱

غور در آینده نزدیک به یکی از ولایات صادر کننده میوه مبدل خواهد شد


آرشیف، موقعیت ولایت غور در نقشه عمومی افغانستان

مسئولان ریاست زراعت و مالداری غور می‌گویند که آنان در سال جاری ۸۷۲ جریب زمین را برای ایجاد باغ‌های میوه در این ولایت اختصاص داده‌اند.

عبدالعزیز حلیمیار رئیس زراعت و مالداری غور می‌گوید که نهال‌های غرس شده شامل سیب، زردآلو،‌ شفتالو، ناک، آلو، بادام، و آلوگیلاس می‌باشند.

به‌گفته آقای حلیمیار آنان در کنار غرس نهال‌های مثمر بیش از ۸۰ هزار اصله نهال غیر مثمر را نیز جهت سرسبزی در شهر و ولسوالی‌های این ولایت غرس کرده‌اند.

وی گفت:

"ما امسال در سطح ولایت غور ۸۷۲ جریب زمین را به شمول مرکز و واحدهای اداری در نظر گرفتیم که ۵۶ هزار اصله نهال مثمر را غرس کنیم البته این نهال‌ها از میدان وردک، کابل و تخار که آب و هوای‌شان به غور همخوانی دارد انتقال داده شده است."

از سوی هم عبدالظاهر توانا، مسئول برنامه ملی باغ‌داری در غور می‌گوید که این ولایت از نگاه اقلیمی بستر مناسب برای رشد درختان میوه می‌باشد.

به‌گفته آقای توانا، با آنکه غور همواره در بی‌مهری و بی‌توجهی حکومت قرار داشته، اما با آن‌هم آنان تلاش کرده‌اند که در طی چند سال گذشته بیش از شش هزار جریب زمین را در این ولایت باغ ایجاد کنند.

وی می‌گوید که حاصلات خوب باغ‌داری در غور نشان می‌دهد که این ولایت در آینده نزدیک به یکی از ولایات صادر کننده میوه مبدل خواهد شد.

وی می‌گوید:

"با آنکه ما هنوز هم به مشکلات زیاد از نگاه آموزش دهاقین و میکانیزه ساختن زراعت مشکل داریم، ولی با آن هم گفته می‌توانم که این ولایت تا چند سال بعد یکی از ولایات تولید کننده میوه در افغانستان خواهد بود."

با این حال شماری از باشنده‌گان غور با انتقاد از مسئولان محلی این ولایت می‌گویند که همه ساله نهال‌های زیاد از سوی اداره زراعت و اداره شاروالی غرس می‌شود،‌ اما به دلیل عدم مدیریت درست، این نهال‌ها از بین می‌روند.

باشنده‌گان غور خواهان توجه‌ جدی مسئولان و باشنده‌گان این ولایت جهت حفظ و نگهداری نهال‌های غرس شده در این ولایت هستند.

شماری از آن‌ها در مورد چنین می‌گویند:

"ذبیح‌الله وفا استم، نظر من این است که همه ساله ما نهال می‌شانیم، ولی حفاظت نمی‌شود و بعداً خشک می‌شوند و امسال هم هزارها نهال غرس شده و از مسئول و مردم می‌خواهم در حفظ نهال‌ها متوجه باشند تا زحمات‌شان بی‌حاصل نشود."

"محمد گل پویا استم فعال مدنی غور، مشکل این است که از نهال‌ها حفاظت نمی‌شوند و همه ساله برنامه‌های نهال شانی گرفته می‌شود، اما بعداً کسی پُشت حفاظت‌شان نمی‌گردد. از تمام شهروندان و مقامات می‌خواهم که در این زمینه توجه صورت گیرد."

ریاست زراعت و مالداری غور در حالی از علاقه‌مندی دهاقین به باغ‌داری صحبت می‌کند که هنوز هم همه ساله هزارها جریب زمین در این ولایت کوهستانی کوکنار کشت می‌شود.

گزارش: قدیر غفوری

XS
SM
MD
LG