لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۸ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۶:۳۴

یک فلم سینمایی در مورد جنگ شوروی سابق در افغانستان مورد تنقید در روسیه قرار گرفت


آرشیف/ پوستر فلم "ترک افغانستان" که توسط کارگردان مشهور روسی پاول لونگین تهیه شده‌است./ Source: loco-films.com (Official website)

یک فلم سینمایی در مورد جنگ شوروی سابق در افغانستان که قرار است تا سه هفته دیگر به نمایش گذاشته شود، تحت تنقید شدید سابقه داران جنگ روسیه مخصوصاً قوماندان سابق قوای شوری در افغانستان قرار گرفته است.

قوماندان قوای شوری سابق در افغانستان جنرال بوریس گراموف و عضو مجلس سنای پارلمان روسیه ایگور مورازوف فلمی نوی را که در مورد جنگ شوروی در افغانستان ساخته شده و قرار است به زودی به نمایش گذاشته شود تحت تنقید قرار داده و آن‌را توهین به سربازان شوروی خوانده‌اند.

این فلم بنام "ترک افغانستان" توسط کارگردان مشهور روسی پاول لونگین تهیه شده‌است.

این فلم در محتوا با فلم‌های اخیر دیگر روسی که در آن‌ها وطن‌پرستی نمایش داده می‌شود فرق دارد.

فلم "ترک افغانستان"، قرار است در ۹ ماه می یعنی سالگرد پیروزی علیه آلمان نازی که در روسیه رخصتی عمومی می‌باشد به نمایش گذاشته شود، اما با بلند شدن این تنقید‌ها، در باره روز نمایش این فلم سوال‌ها ایجاد شده‌است.

جنرال بوریس گراموف قوماندان سابق قوای شوروی در افغانستان به وزارت فرهنگ روسیه نامه نوشته و این فلم را یک "مثال کلاسیک توهین آمیز ترس از روس‌ها" خوانده‌است.

این فلم بنام "ترک افغانستان" توسط کارگردان مشهور روسی پاول لونگین تهیه شده‌است.
این فلم بنام "ترک افغانستان" توسط کارگردان مشهور روسی پاول لونگین تهیه شده‌است.

گراموف که بعد از سقوط شوروی سابق به صحنه سیاسی داخل شده و از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۲ والی مسکو بود نوشته‌است فلم ترک افغانستان عساکر روسی را اوباش، تبهکار، دزد، شیاد، جانی و پست فطرت و نامرد معرفی می‌کند.

نظر به گزارش‌ها این فلم تصویری را از سربازان شوروی سابق در جنگ سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ در افغانستان که در آن ۱۴ هزار سرباز شوروی کشته شده و منجر به خروج خفت بار شوروی از افغانستان شد، نشان می‌دهد که سربازان شوروی در افغانستان دست به غارت می‌زنند و می‌نوشی می‌کنند.

گراموف که یک انجمن ده هزار نفری سابقه‌داران جنگ را رهبری می‌کند از وزارت فرهنگ روسیه خواسته‌است که به این فلم اجازه نشر ندهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس سنای پارلمان روسیه ایگور مورازوف که خودش هم از سابقه داران جنگ افغانستان می‌باشد اظهار داشت تهیه کننده لونگین فلمی مخالف روحیه وطندوستی را ساخته که تمایل جوانان را برای خدمت در اردو کاهش میدهد.

به گفته مورازوف این فلم سربازان شوروی را نشان میدهد که در هر سرک مست می‌گردند، جنگ می‌کنند و کاروان‌ها را تاراج می‌کنند.

مورازوف اظهار می‌دارد که این فلم خاطرات کشته شده‌های شوروی را لکه دار ساخته و به آب‌روی این کشور ضربه می‌زند.

XS
SM
MD
LG