لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۲۳ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۲:۰۰

فاروق وردک: دور هفده هم شورای ملی تا پایان هفته جاری افتتاح می‌شود


فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی در یک کنفرانس خبر در سال 2015 میلادی در شهر کابل پایتخت افغانستان

قرار است دور هفده هم شورای ملی افغانستان تا پایان هفته جاری افتتاح گردد.

پس از تأخیر یک نیم ماهه‌ای دوره جدید کاری شورای ملی افغانستان وزیر دولت در امور پارلمانی این کشور از احتمال افتتاح آن تا روز پنجشنبه هفته جاری خبر می‌دهد.

فاروق وردک روز یک شنبه پس از ارائه گزارش سالانه این وزارت در پاسخ به سوال برخی از خبرنگاران در مورد گفت:

"معلومات که با ما در میان است انشاالله که تا سه چهار روز آینده شورای ملی افتتاح می‌شود یعنی دور هفده هم شورای ملی الی روز پنجشنبه یا روز پیش یا یک روز پس افتتاح می‌شود."

رخصتی‌های زمستانی اعضای شورای ملی همه ساله به تاریخ ۱۵ ماه حوت به پایان می‌رسد و طبق قانون از ۱۶ این ماه دوره جدید کاری شورای ملی توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

اما این‌بار ارگ ریاست جمهوری گفته بود تا زمان معرفی اعضای جدید ولسی جرگه، شورای ملی را افتتاح نمی‌کند.

ارگ ریاست جمهور افغانستان
ارگ ریاست جمهور افغانستان

عامل این تأخیر مشخص نبودن نتایج نهایی شماری از ولایات به‌شمول کابل عنوان شده بود.

ولی این تأخیر با انتقادات شدید وکلای پیشین، نامزدان برنده جامعه مدنی و حقوق دانان برخورده و گفتند که عدم موجودیت قوه سوم یا پارلمان سبب ضعف نظام می‌شود.

تلاش نمودیم تا از کمیسیون مستقل انتخابات در مورد اعلام نتایج نهایی ولایات باقی مانده معلومات حاصل کنیم اما این کمیسیون موضوع را به کمیسیون شکایات انتخاباتی راجع کرد.

ولی با تلاش‌های مکرر مسئولین کمیسیون شکایات انتخاباتی به تماس‌های ما پاسخ ندادند.

اما محمد قاسم الیاسی منشی این کمیسیون روز جمعه به رادیو آزادی گفته است، اگر حکومت منتظر اعلان نتایج تمام ولایت‌ها است، این نتایج ممکن تا دو هفته دیگر نهایی شود.

او افزود:

"حوزه کوچی‌ها باقی مانده که شاید یکشنبه یا دوشنبه نهایی شود، پکتیا هم رو به اتمام است، کندز، بغلان و میدان وردک باقی مانده که تا اخیر هفته آینده بدون از کابل سایر حوزه‌ها نهایی خواهد شد."

کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان همچنان گفته است، دو ثلث اعضای جدید ولسی جرگه پیش از این اعلان شده و اگر حکومت بخواهد شاید بتواند بر اساس قانون، شورای ملی جدید را افتتاح کند.

گزارش: آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG