لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۱:۵۹

نگرانی‌ها در مورد گرم شدن هوا و آلوده‌گی هوای کابل


چمن حضوری کابل و آلوده‌گی هوا

در حالی‌که شهروندان کابل و شماری از ولایات از آلوده‌گی هوا و آب‌های زیر زمینی شکایت می‌کنند، اما اداره ملی حفاظت از محیط زیست می‌گوید در سال گذشته، ارائه خدمات از سوی این اداره در کاهش آلوده‌گی هوا مؤثر بوده‌است.

گرم شدن هوا و آلوده‌گی هوای کابل باردیگر نگرانی‌ها از بروز بیماری‌های را نزد شهروندان به همراه شده‌است.

این باشنده‌گان می‌گویند، از بهر آلوده‌گی هوا و آب‌های زیر زمین به بیماری‌های گوناگونی آغشته شده‌اند.

ایمل یکی از پایتخت نشینان:

"هوا هر روز که گرم شده میرود آلوده‌گی نیز زیاد می‌شود همین حالا با آن‌که هوا گرم است اما در خانه چند تن از اعضای خانواده ما گلو درد هستند، خودم چند روز می‌شود که خوب شدیم کمی، از دولت تقاضا داریم که همین مشکل را حل سازد."

شهروندان پایتخت می‌گویند، سال‌هاست ادارۀ ملی محیط زیست با همکاری و کمک شماری از نهادهای ملی و بین المللی برای کاهش آلوده‌گی هوا و آب‌های زیر زمینی از تلاش‌ها سخن می گویند و پول هزینه می‌کنند اما این معضل در کابل و شماری از ولایات همچنان پا برجاست.

آرشیف نمای از شهر کابل
آرشیف نمای از شهر کابل

پاچا یکی دیگر از شهروندان کابل از نگرانی‌هایش در باره این‌که آلوده‌گی هوا چه بیماری‌های را نزد آنان پدید آورده می‌گوید:

"ولا مردم هم کمی بی‌توجه هستند، هر طرف زباله‌ها افتاده نه دولت چندان توجه دارد نه مردم، رقم رقم مریضی از این آلوده‌گی پیدا می‌شود، امید داریم به همان اندازه که کمک‌های پولی صورت می‌گیرد کمی به صحت مردم توجه شود و در این راستا مصرف شود."

آلوده‌گی هوا و آب‌های زیر زمین در هژده سال پسین به ویژه در شهرهای بزرگ افغانستان به یک معضل کلان مبُدل شده است.

وزارت صحت عامه افغانستان نیز می‌گوید که عامل افزایش امراض کشنده همین آلوده‌گی آب، هوا و محیط می‌باشد.

وزارت صحت عامه افغانستان نیز می‌گوید که عامل افزایش امراض کشنده همین آلوده‌گی آب، هوا و محیط می‌باشد.

حکومت افغانستان به هدف کاهش آلوده‌گی هوا در شهرهای بزرگ از چند سال به این طرف در ادارات حکومتی روز پنجشنبه را رخصتی اعلام کرده بود که تا ماه حوت سال گذشته ادامه داشت.

این در حالیست که مسئولان اداره ملی حفاظت از محیط زیست افغانستان روز یکشنبه هنگام ارائه گزارش یک‌سال گذشته و برنامه‌های سال روان این اداره گفتند، با وجود کمبود تجهیزات تخینکی، کادرهای مسلکی و بودجه توانسته اند در برخی از نهاد‌های دولتی در بخش مصئونیت محیط زیست دستآورد‌های داشته باشند.

عزت الله صدیقی معین مسلکی این اداره در باره کارکردهای سال گذشته این اداره در کابل چنین گفت:

"گازی سازی ۳۵۰۰ وسایط نقلیه، از میان بردن ۱۲۰ حمام‌ها، بررسی ۵۰۷ کارخانه خشت پزی و ۱۴۱ فابریکه تولیدی، تغییر در سیستم آشپز خانه‌های ادارات دولتی و شماری از بخش‌ها و مکان‌های دیگر و همین‌گونه رسیده‌گی به ۲۳۸ شکایت از کارکردهای سال گذشته ما بوده است."

شاه زمان میوندی رئیس این اداره وعده داد که با عملی شدن برنامه‌های‌شان دفترهای اداره ملی محیط زیست بیشتر از گذشته مجهز و مشکلات نقطه پایان گذشته خواهد شد.

رئیس جمهور غنی سال گذشته از بهر کاهش آلوده‌گی هوا به شماری از نهادهای دولتی سفارش کرد که که برای عملی برنامه‌های اداره ملی محیط زیست، با این اداره همکاری لازم کنند.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG