لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۶ حمل ۱۳۹۹ کابل ۰۰:۴۸

مسدود ماندن راه‌های مواصلاتی برخی ولسوالی‌های بدخشان و مشکلات ناشی از آن


آرشیف، موقعیت ولایت بدخشان در نقشه عمومی افغانستان

در پی برف‌باری‌های زمستان گذشته که راه‌های مواصلاتی نزدیک به ده ولسوالی بدخشان مسدود شده بود و قرار بود تا آغاز ماه حمل بازگشایی شوند، اما هنوز هم به‌گفتۀ باشنده‌گان این راه‌ها باز نشده اند.

ولسوالی‌های اشکاشم، زیباک، شغنان، واخان، ۵ ولسوالی دروازها و راغ‌ها از جمله ولسوالی‌های اند که تا هنوز به گونۀ درست راه‌های رفت و آمد‌ شان باز نشده اند.

صمد و حکمت‌الله دو تن از باشنده‌گان ولسوالی‌های درواز و کوهستان به رادیو آزادی می‌گویند، مسدود شدن راه‌های مواصلاتی آنان را در تنگنای زنده‌گی قرار داده‌ است.

به‌گفتۀ آنان، افزون بر مشکلات رفت و آمد به شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان بهای مواد غذایی نیز در این ولسوالی دو برابر افزایش یافته است.

حکمت‌الله و صمد باشنده‌گان ولسوالی کوهستان می‌افزایند:

"ماه ثور فرا رسید، اما تا هنوز راه مواصلاتی باز نشده، مردم ما در یک حالتی بسر می‌برند که از دید اقتصادی به مشکل مواجه هستند، یک کیلو گاز از ۱۳۰ تا ۱۵۰ افغانی، یک بوری آرد از ۱۰۰۰ افغانی به ۱۲۰۰ افغانی قیمت شده است، از یک‌سو راه باز نشده از سوی دیگر وقتی که می‌خواهند به شهر بیایند در مسیر راه با خطر مواجه هستند."

"اکثریت بیمارانی که می‌خواهند به ولایت‌های بزرگ یا به مرکز ولایت بیایند در مسیر راه تلف می‌شوند، بسته بودن راه مشکلات اقتصادی را به بار آورده است، یک کیلو گاز در ولسوالی ما به صد افغانی است که زیان بزرگ به اقتصاد است، خواست ما این است که به ما مردم روستایی توجه کنند، تا این که راه را باز کنند یا یک مسیر باشد تا مردم با دل جمع رفت و آمد کرده بتوانند."

از سوی هم مسئولان محلی در ولسوالی کوهستان می‌گویند که روند بازگشایی راه‌های مواصلاتی در این ولسوالی بطی بوده و مردم با مشکلات گسترده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند.

غلام‌الله سید، ولسوال کوهستان به رادیو آزادی می‌گوید، همه‌ساله راه‌های مواصلاتی پیش از فرا رسیدن بهار باز می‌شد، اما امسال تا اکنون حکومت محلی بدخشان کدام برنامۀ را به هدف بازگشایی راه‌های مواصلاتی این ولسوالی عملی نکرده است.

وی گفت:

"قرار به این بود که از اوایل موسوم راه بندان به خصوص اول جدی الی اخیر ماه حمل راه‌ها توسط شرکت قراردادی باز نگهداشته شود، با تأسف بنابر بلند بودن حجم برف تا کنون موفق نشده اند که راه مواصلاتی ولسوالی کوهستان را باز کنند."

با این حال مسئولان ادارۀ مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان می‌گویند، راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌ به ولسوالی و از بعضی ولسوالی‌ها به مرکز ولایت باز شده و تنها راه‌های مواصلاتی چهار ولسوالی دیگر باقی مانده است.

سید عبدالله همایون دهقان، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان می‌گوید، با ختم پروسۀ تدارکاتی این چهار ولسوالی کار عملی به زودی آغاز می‌شود.

وی گفت:

"کار در قسمت‌های ولسوالی‌های کوهستان و یاوان صورت گرفته راه از این ولسوالی‌ها به مرکز باز است، تنها اکنون مسیری که مسدود است، مسیر آغرده است، یک مقدار مشکل عادی مردم ولسوالی‌های اشکاشم، زیباک واخان و شغنان از مسیر ولسوالی وردوج حل می‌شود، اما مسئولین حکومت و نهاد‌های دولتی امکان رفتن از این راه را ندارند، سعی و تلاش جریان دارد پروسه تدارکات در حال طی مراحل است که دو عراده لودر یکی دو روز دیگر توظیف شوند برای بازگشایی مسیر آغرده."

با آن‌که مسئولان محلی بدخشان از بازگشایی شماری از لسوالی‌ها سخن می‌زنند، اما باشنده‌گان محل می‌گویند، تا اکنون راه‌های هیچ یک از این ولسوالی‌ها باز نشده است و تا آب شدن کامل برف‌ها هم امیدی برای باز شدن راه‌های رفت و آمد ندارند.

گزارش: نعمت‌الله احمدی

XS
SM
MD
LG