لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۵۳

برخی سیاسیون: در دور تازۀ سفر خلیل‌زاد روی مذاکرات رسمی حکومت و طالبان تمرکز شود


آرشیف/ زلمی خلیل‌زاد در سفارت امریکا در کابل

شماری از چهره‌های سیاسی تأکید دارند که باید در دور تازه سفر زلمی خلیل‌زاد به افغانستان و منطقه روی آغاز مذاکرات رسمی میان حکومت و طالبان تمرکز بیشتر شود.

پس از لغو نشست قطر، زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان دور تازه از سفر اش به افغانستان و منطقه را آغاز کرده‌است.

شماری از چهره‌های سیاسی افغان انتظار دارند که آقای خلیل‌زاد برای نشست‌های بعدی بین‌الافغانی صلح زمینه‌سازی کند.​

عبدالهادی ارغندیوال یکی از این سیاسیون افغان

عبدالهادی ارغندیوال یکی از این سیاسیون افغان می‌گوید:

"آمدن خلیل‌زاد صاحب زمینه‌ساز یک صحبت جدید به‌خاطر نشست‌های بعدی خواهد شد، احتمالاً در قطر یا جای دیگر و ما همچنان توجه خلیل‌زاد را در رابط به مذاکرات مستقیم طالبان و حکومت افغانستان می‌خواهیم، زیرا در نهایت امر این دو طرف درگیر اند و باید راه مصالحه را پیش گیرند."

وزارت امور خارجه امریکا روز دوشنبه گفت که زلمی خلیل‌زاد برای یک دوره رسمی دیگر به افغانستان، هند، پاکستان، قطر، روسیه و بریتانیا سفر می‌کند.

این سفر روز یکشنبه گذشته آغاز و تا ۱۱ ماه می ادامه می‌یابد.

خلیل‌زاد روز دوشنبه در تویتر خود نوشته است که در این سفر به کسب حمایت بین‌المللی برای مذاکرات صلح افغانستان بیشتر تمرکز کرده و همه افغان‌ها را برای گفتگو، تشویق می‌کند.

قرار بود روز پنجشنبه گذشته یک هیئتی از کابل به دوحه پایتخت قطر برود و با نماینده‌گان سیاسی طالبان، ملاقات کند، اما حکومت افغانستان گفت که این نشست از سوی قطر لغو شد.

در اعلامیه وزارت امور خارجه امریکا آمده که آقای خلیل‌زاد در قطر بر نماینده‌گان طالبان فشار وارد می‌کند که مذاکرات را به پیش ببرند و برای شرکت در گفتگو های بین‌الافغانی، آماده شوند.

از سوی هم احمد ولی مسعود رئیس بنیاد احمد شاه مسعود تأکید دارد که باید آقای خلیل‌زاد در این دور سفر اش روی اجماع ملی سیاسی در داخل افغانستان توجه جدی کند، زیرا به‌گفته وی نشست بین‌الافغانی قطر بدلیل نبود اجماع ملی لغو شد.

او افزود:

"انتظار ما از آقای خلیل‌زاد اینست که با تمام نیروهای سیاسی به تماس شود، نظریات‌شان را بگیرد و تفاهم را ایجاد کند و در قسمت اجماع ملی سیاسی تأکید بیشتر کند و اگر چنین نشود نشست‌های که برگزار می‌شود مانند نشست قطر، ازبکستان و حتی نشست‌های دیگر ناکام می‌شود."

احمد ولی مسعود در یک کنفرانس خبری در کابل سال ۲۰۱۸ میلادی
احمد ولی مسعود در یک کنفرانس خبری در کابل سال ۲۰۱۸ میلادی

ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه در باره سفر آقای خلیل‌زاد به کابل چیزی نمی‌گویند، اما شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که باید تلاش صورت گیرد تا در جریان ماه مبارک رمضان آتش‌بس شود.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور و عضو هیئت اجرائیه شورای عالی صلح افزود:

"آقای خلیل‌زاد در این دور باید به مردم افغانستان اراده نیک‌اش را در عمل ثابت کند، زمینه آتش‌بس را فراهم کند و دوم مذاکرات شروع شود، زیرا موضع هر دو طرف به خلیل‌زاد معلوم است، او از افاده‌های دیپلوماتیک دوری کند و با صراحت و صداقت پروسه را به پیش ببرد."

این در حالیست که تلاش‌های حکومت افغانستان، سیاسیون افغان، ایالات متحده امریکا و سایر کشور های منطقه و جهان برای تأمین صلح در این کشور بیشتر شده‌است.

افغان‌ها هم انتظار دارند که سر انجام پس از ۴۰ سال خونریزی به صلح و آرامش دایمی دست یابند.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG