لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۵

روند آمدن اعضای لویه جرگه مشورتی صلح از ولایات به کابل آغاز شد


سید علی کاظمی سخنگوی کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح

کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح می‌گوید، نماینده‌گان ارزگان در این جرگه به کابل رسیده‌اند و قرار است در روزهای آینده نماینده‌گان تمام ولایات‌ به این شهر برسند.

روند آمدن اعضای لویه جرگه مشورتی صلح از ولایات به کابل آغاز شده‌است.

کمیسیون برگزاری این جرگه می‌گوید، تلاش‌ها برای آماده‌گی برگزاری جرگه سرعت یافته و انتظار می‌رود که در چند روز آینده نماینده‌های تمام ولایت‌ها و همچنان نماینده‌گانی از مهاجرین افغان در ایران و پاکستان به کابل برسند.

سید علی کاظمی سخنگوی کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح روز سه شنبه «۰۳ ثور ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت:

"لویه جرگه مشورتی که در نهم ثور برگزار می‌شود، امروز یک گروه از نماینده‌گان ارزگان به کابل رسیده اند و امیدواری این است تا مشکلات پیش نیاید و یک جرگه خوب داشته باشیم."

محمد عمر داوودزی رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح پیش از این گفته است، پس از لغو نشست بین‌الافغانی با طالبان در قطر برگزاری این جرگه در زمان تعیین شده‌ای آن یکی از اولویت‌های حکومت می‌باشد.

داوودزی گفته که انتظار می‌رود تا این جرگه بتواند از طریق مشوره به مشکلات و اختلاف‌های سیاسی راه حل را دریابد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان پیش از این در صحبت‌هایش بارها به برگزاری این جرگه تأکید کرده‌است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان
محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان

بر اساس معلومات کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، قرار است در این جرگه حدود ۳ هزار تن از اقشار مختلف اشتراک کنند که زنان در آن ۳۰ درصد سهم خواهند داشت.

این در حالی است که حدود هشت تن از کاندیدهای ریاست جمهوری افغانستان با برگزاری این جرگه مخالفت نشان داده‌اند.

کارشناسان امور می‌گویند، افغانستان در حال حاضر با مشکلاتی زیادی روبه‌رو است و لویه جرگه می‌تواند برای حل آن راه‌های حل را دریابد.

صمیم خان صافی یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت:

"لویه جرگه مشورتی برای افغان‌ها مرجعی است که در حالات بحرانی سرنوشت را تعیین می‌کند، این یک اقدام مثبت است که در آن هزاران تن اشتراک می‌کنند و برای وضعیت فعلی راه حل جستجو می‌کنند، کسانی که با این جرگه مخالفت می‌کنند، نظر من این است که با هم متحد شوند و برای امنیت مردم یک نظام قوی ایجاد کنند."

کمیسیون برگزاری لویه جرگه می‌گوید، برای گفتگو با مخالفین سیاسی این جرگه کمیتۀ را فعال کرده اند تا نظریات، انتقادات و پیشنهادات‌شان را جمع‌آوری کرده و در برگزاری جرگه از آن استفاده صورت گیرد.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG