لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۴:۳۴

برخی نامزدان کابل: شورای ملی پس از معلوم شدن سرنوشت ما افتتاح شود 


آرشیف، زمان که رئیس جمهور غنی دورۀ شانزدهم شورای ملی افتتاح کرد

نامزدان برنده اعلام شدۀ ولسی جرگه کابل در فهرست ابتدایی کمیسیون مستقل انتخابات با اعتراض در برابر کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی خواهان اعلام هرچه زودتر نتایج نهایی انتخابات این ولایت شدند.

آنان همچنان تأکید کردند تا زمان معلوم شدن سرنوشت‌شان از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی حکومت نباید دور هفده‌هم شورای ملی را افتتاح کند.

فدا محمد الفت و مرسل نبی‌زاده دو تن از این نامزدان می‌گویند:

"خواست ما از کمیسیون شکایات انتخاباتی این است که هرچه عاجل نتایج نهایی ولایت کابل را اعلام بکند و خواست دوم ما از رئیس جمهور این است که رأی شهروندان کابل را نادیده نگیرید."

"ما افتتاح پارلمان را می‌خواهیم، اما مطابق قانون و بدون حضورداشت نماینده‌گان کابل هیچ امکان ندارد که پارلمان افتتاح گردد."

از سوی دیگر برخی از هواداران این نامزدان نیز خواهان معلوم شدن سرنوشت وکلای‌شان از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی شده و گفتند که رأی‌شان نباید نادیده گرفته شود.

این در حالیست که تا کنون نتایج نهایی نامزدان ولسی جرگه پنج ولایت به شمول کابل اعلام نشده‌است.

قاسم الیاسی منشی و کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید، کار روی بررسی اسناد کابل دوباره آغاز شده و ادامه دارد.

او افزود:

"در مورد انتخابات کابل پیچیده‌گی‌های زیاد وجود داشت و ما به‌خاطریکه هر روز مشکل بیشتر می‌شد کار را متوقف ساخته بودیم یک هفته می‌شود که تازه کار را دوباره شروع کردیم، مجموع مشکلات سبب می‌شود که بررسی‌های ما طول بکشد."

اما از سوی دیگر حکومت افغانستان از اتخاذ آماده‌گی‌ها برای افتتاح دور هفده‌هم تقنینی شورای ملی خبر می‌دهد.

وزارت دولت در امور پارلمانی افغانستان می‌گوید که به منظور افتتاح دوره هفده‌هم تقنینی شورای ملی مطابق به دستور رئیس جمهور کمیسیون تعیین شده و تمام آماده‌گی‌ها گرفته شده‌است.

ذکرالله فرزه‌ای رئیس اطلاعات و روابط عامه این وزارت در مورد به رادیو آزادی گفت:

"این‌که امروز نامزدان اعتراض کرده و نشست اعتراضیه را برپا کرده اند، کار شخصی‌شان است، اما هدایت رئیس جمهور همین است و وزارت دولت در امور پارلمانی را مؤظف کرده است تا نشست افتتاحیه را به صورت شاندار آماده سازد که ما آماده‌گی گرفتیم و ان‌شاءالله که به روز جمعه افتتاح می‌گردد."

آقای فرزه‌ای گفت که پس از اعلام نتایج نهایی نامزدان انتخابات ولسی جرگه ولایت کابل و میدان وردگ نیز در جمع وکلا شامل می‌گردند.

رئیس جمهور غنی نیز روز گذشته با وکلای برنده در انتخابات ولسی جرگه ماه میزان سال گذشته دیدار کرده و در مورد افتتاح دور هفده‌هم ولسی جرگه با آنان صحبت کرد.

این در حالیست که به سلسله توزیع اعتبارنامه‌ها به وکلای برنده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات این کمیسیون به روز چهارشنبه نیز اعتبارنامه‌های این کمیسیون را به یک تعداد وکلای جدید توزیع کرد.

انتخابات ولسی جرگه با سه سال تأخیر در ماه میزان سال گذشته (۱۳۹۷) برگزار شد و تا کنون با گذشت بیش از شش ماه، نتایج کامل این انتخابات اعلام نشده‌است.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG