لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۰۰

صلاح‌الدین ربانی: پاکستان موارد "برنامه عمل" را به گونه جدی عملی کند


Afghanistan -- Afghanistan minister of foreign affairs Salahudin Rabani صلاح الدین ربانی during a press conference about their last year achievements, its part of the government accountability to people program, 25 April 2019

وزارت خارجه افغانستان از پاکستان می‌خواهد که در جهت پروسه صلح افغانستان همکاری صادقانه و عملی نماید.

هم‌زمان با برگزاری نشست سه جانبه امریکا، چین و روسیه در مسکو وزارت خارجه افغانستان از پاکستان می‌خواهد تا در پروسه صلح افغانستان عملاً همکاری کند.

صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان به روز پنجشنبه «۰۵ ثور ۱۳۹۸» حین ارائه گزارش یک سال گذشته این وزارت در کابل نقش پاکستان را در تأمین صلح و ثبات در افغانستان مهم خواند.

او افزود:

"ما از کشور همسایه همکاری صادقانه در پروسه صلح می‌خواهیم، پاکستان می‌تواند نقش مثبت بازی کند و کمک کند در جهت آوردن صلح و امنیت به افغانستان."

وزیر خارجه افغانستان همچنان گفت تمام موارد را که در برنامه عمل دو کشور به توافق رسیده‌اند باید به صورت جدی از طرف پاکستان به آن عمل شود.

این‌بار نخست نیست که حکومت افغانستان خواستار همکاری عملی و صادقانه پاکستان در راستای تأمین صلح در افغانستان شده‌است.

در گذشته نیز چنین خواست‌های از سوی مقامات افغان از آن کشور مطرح شده، اما به‌گفته مقامات افغان این کشور تا کنون در عمل کار لازم را برای تأمین صلح در افغانستان به اجرا نگذاشته است.

اما مقامات پاکستان گفته اند که برای تأمین صلح در این کشور همکاری لازم می‌کنند.

به‌خصوص عمران خان صدراعظم پاکستان پس از به قدرت رسیدن‌اش در پاکستان اطمینان داد که برای آمدن صلح در افغانستان تلاش می‌کند.

صلاح‌الدین ربانی همچنان گفت که در سال جاری تلاش در بخش پروسه صلح، تأمین امنیت و شکل گرفتن اجماع منطقوی در خصوص پروسه صلح به مالکیت افغان‌ها با کشورها ادامه می‌دهند.

اما احمد سعیدی دیپلومات پیشین افغانستان در پاکستان و کارشناس مسایل سیاسی می‌گوید، باورمند نیست که توقعات حکومت افغانستان جنبه عملی را بخود بگیرد.

احمد سعیدی دیپلومات پیشین افغانستان در پاکستان و کارشناس مسایل سیاسی
احمد سعیدی دیپلومات پیشین افغانستان در پاکستان و کارشناس مسایل سیاسی

او افزود:

"توقع حکومت افغانستان یک توقع آرزومندانه و عاجزانه است تا زمانی‌که بر پاکستان فشار کُلی و جهانی وارد نشود دست به عمل نمی‌شود."

آقای سعیدی می‌گوید که پاکستان هنوز هم از تروریزم حمایت می‌کند و لانه‌های تروریستان در آن کشور وجود دارد.

نقش پاکستان در تأمین صلح و ثبات در افغانستان در حالی مهم خوانده می‌شود که از یک‌سو زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان دور تازۀ سفرهایش را به کشورهای منطقه و جهان آغاز کرده و از سوی دیگر قرار است تا هفته آینده لویه جرگه مشورتی صلح را در کابل برگزار کند.

گزارش: جاوید حسن‌زاده

XS
SM
MD
LG