لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۳ دلو ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۵۴

ترمپ: امریکا از پیمان جهانی برای نظارت تجارت اسلحه متعارف خارج می‌شود


آرشیف، تصویری از سلاح سبک

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا دیروز ۲۶ اپریل گفت که کشورش را از پیمان جهانی برای نظارت تجارت اسلحه متعارف خارج می‌کند.

آقای ترمپ دیروز جمعه در اجلاس طرفداران فروش آزاد اسلحه در امریکا در این مورد سخن گفت:

"در دوران اداره من ما حاکمیت ملی امریکا را به هیچ کس تسلیم نمی‌کنیم. از این سبب اداره من هرگز پیمان اسلحه ملل متحد را تأیید نخواهد کرد."

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا
دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا

اتحادیه ملی اسلحه در امریکا که طرفدار دسترسی مردم به اسلحه و آزادی تجارت آن می‌باشد در سال ۲۰۱۴ تأکید کرد که پیمان جهانی نظارت بر تجارت اسلحه به حقوق آن‌ها تهدید ایجاد می‌کند.

هدف این پیمان جهانی، نظارت قانونی بر تجارت اسلحه متعارف می‌باشد. در این پیمان نظارت و تنظیم تجارت تانک‌ها، طیاره‌های جت جنگی و کشتی‌های جنگی شامل می‌باشند.

این پیمان توسط ۱۰۱ کشور به امضا رسیده، اما به شمول امریکا در ۲۹ کشور این پیمان از سوی پارلمان‌ها تصویب نشده‌است.

هر چند بارک اوباما رئیس جمهور سابق امریکا در سال ۲۰۱۳ این پیمان را امضا نمود ولی مجلس سنای کانگرس امریکا تا حال آنرا تصدیق نکرده است.

دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا روز گذشته در اجلاس یک انجمن بنام "رایفل نیشنل اسوسیشن" به اعضای اتحادیه ملی اسلحه گفت امریکا این پیمان را رد کرده و قبول ندارد.

در این اتحادیه مالکان یک تعداد شرکت‌های کلان تولید اسلحه، تجار بزرگ اسلحه و سیاستمداران سرشناس این کشور شامل می‌باشند. آن‌ها کنترول تجارت اسلحه را تهدید به حقوق خود می‌شمارند.

رئیس جمهور ترمپ روز گذشته به آن‌ها گفت ما امضای خود را پس می‌گیریم.

رئیس جمهور ترمپ با به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۷ کشورش را از چندین پیمان و موافقه مهم بین‌المللی خارج نمود.

دونالد ترمپ از موافقه جهانی پاریس در مورد تغییر اقلیم که هدف از آن جلوگیری از تولید گازهای مضر می‌باشد خارج شد و در سال ۲۰۱۸ از پیمان اتُمی قدرت‌های بزرگ با ایران نیز بیرون رفت.

XS
SM
MD
LG