لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۶ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۱۲:۱۸

عدم پرداخت ۵۰ میلیون افغانی صرفیۀ برق از سوی زورمندان در ولایت بدخشان


آرشیف/ لین‌های برق در ولایت بدخشان

مسؤلان شرکت برشنا در بدخشان می‌گویند، شماری از زورمندان و اداره‌های دولتی در این ولایت سال‌های است که پول صرفیۀ برق‌شان را نپرداخته‌اند.

به گفتۀ مسؤلان این اداره، مجموع بدهی افراد زورمند و اداره‌های دولتی به ۳۶ میلیون افغانی می‌رسد و ریاست برشنا توانایی جمع‌آوری این مقدار پول را از آنان ندارد.

سلطان عطایی، رئیس برشنا شرکت در بدخشان به رادیو آزادی گفت، ۱۶ میلیون افغانی پول صرفیۀ برق از سوی فرماندهی پولیس بدخشان، نهادهای مربوط به وزارت‌های داخله و دفاع و متباقی از سوی زورمندان تا هنوز پرداخت نشده‌است.

لوگوی د برشنا شرکت
لوگوی د برشنا شرکت

به گفتۀ عطایی، این نهادها افزون بر این‌که صرفیۀ برق‌ شان‌را نمی‌پردازند با وجود ارسال مکتوب‌های متعدد، در زمینۀ جمع آوری صرفیۀ برق از زورمندان و دیگر مشترکین با این اداره همکاری نمی‌کنند.

آقای عطایی می‌گوید افراد زورمند و مسلح غیر مسئول به‌شمول شهر فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان، در ولسوالی‌های بهارک و جرم بدون استفاده از میتر، به‌گونه مستقم از پایه برق استفاده میکنند که آنان توان قطع لین آنان را ندارند.

او گفت:

"مجموع بدهی در ولایت بدخشان تا ۳۵ الی ۳۶ میلیون افغانی شده‌است، ما در ولسوالی بهارک به مشکل جدی روبه‌رو هستیم افراد زومند در اونجا بگونه غیرقانونی بدون قید میتر از برق ما استفاده می‌کنند، در ولسوالی جرم همچنان کندک اردوی ملی بدون قید میتر از برق استفاده می‌کنند، و در شهر فیض‌آباد هم افراد زورمند هستند که از سال‌ها به اینسو پول صرفیه برق شان‌را پرداخت نمی‌کنند."

از سوی هم شماری از باشنده‌گان شهر فیض‌آباد مرکز ولایت بدخشان بانگرانی از عدم پرداخت پول صرفیه برق از سوی افراد زورمند میگویند که مسئولین برشنا شرکت پول آنان را از افراد عادی جمع آوری می‌کنند.

سیدحیات الله قریشی یک تن از باشنده‌گان شهر فیض‌آباد میگوید که افزایش بهای برق سبب شده است تا شماری زیادی از ساکنان فقیر شهر فیض‌آباد از استفاده برق دست بکشند و شب‌هارا در تاریکی سپری کننند.

از سوی هم اختر محمد خیرزاده معاون والی بدخشان در با رادیو آزادی می‌پزیرد که افراد زورمند به شمول مرکز بدخشان در چند ولسوالی پول صرفیه برق را نمی‌پردازند اما تاکید دارند که به‌زودی روند جمع آوری پول صرفیه برق از بده کاران و سپس برنامه قطع لین را آغاز خواهند کرد.

با آن‌که مسؤلان برشنا شرکت در کابل به رسانه گفته بودند، کسانیکه پول صرفیه برق شان‌را پرداخت نکنند، برق بده کاران قطع میشود اما این برنامه تاکنون در بدخشان تطبق نشده‌است.

با وجود سرازیر شدن آب‌های فراوان در گوشه گوشه از بدخشان هنوزهم باشنده‌گان شهر فیض آباد از برق دیزلی در ۲۴ ساعت سه ساعت استفاده میکنند که هرکیلو تا سی افغانی میباشد.

XS
SM
MD
LG