لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱ دلو ۱۳۹۸ کابل ۱۰:۴۴

جواد ظریف: تسلیم فشارهای امریکا نمی‌شویم


آرشیف، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران حین مصاحبه با خبرگزاری رویترز در نیویارک. April 24, 2019

وزیر خارجه ایران می‌گوید کشورش در پاسخ به تشدید تحریمات امریکا بر تهران، شاید از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای خارج شود.

رسانه های ایران دیروز از قول جواد ظریف وزیر خارجه این‌کشور گزارش دادند که گفته است: "ایران گزینه‌های زیاد دارد که مقامات روی آن غور می‌کنند و ترک پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یکی ازین گزینه هاست."

آقای ظریف هم‌چنان در صحبت با فاکس نیوز که دیروز منتشر شد به فشارهای امریکا بر ایران اشاره‌های داشت و گفت:

"با باور من هدف رئیس جمهور ترمپ با آوردن فشار، پالیسی حد اعظم فشار بر ایران به زانو در آوردن این کشور است تا ما را به تنگ آورده وادار به تسلیم شدن کند، ولی این تلاش‌ها ناکام خواهند شد."

اظهارات ظریف در مورد احتمال خروج این‌کشور از پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای که رسانه‌های ایران از آن گزارش دادند، در حالی ایراد شد که لوی درستیز ایران دیروز هشدار داد که ایران اگر با خصومت بیشتر مواجه شود، می‌تواند تنگه استراتژیک هرمز را به روی کشتی‌های انتقالاتی مسدود سازد.

محمد باقری لوی درستیز ایران به آژانس خبری ایسنا گفت، تنگه هرمز را نمی‌بندند ولی اگر خصومت‌های دشمنان بیشتر شود چنین کار را خواهند کرد.

آرشیف، محمد باقری لوی درستیز ایران حین کنفرانس خبری در تهران. March 18, 2019
آرشیف، محمد باقری لوی درستیز ایران حین کنفرانس خبری در تهران. March 18, 2019

واشنگتن بعد از آغاز کار رئیس جمهور دونالد ترمپ در جنوری سال ۲۰۱۷ فشارهای سیاسی و اقتصادی بر ایران را افزایش داده‌است.

ترمپ در ماه می سال گذشته اعلان کرد از موافق‌نامه هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شش قدرت جهان با تهران خارج می‌شود و تحریمات بر تهران را از سر می‌گیرد.

قصر سفید در آغاز این ماه اعلان کرد، تصمیم گرفته است در ماه می اجازه نامه هایی را تمدید نکند که بر اساس آن وارد کنندگان می‌توانستند بدون آن که با تحریمات امریکا مواجه شوند از ایران نفت بخرند.

ایران در گذشته هم تهدید ترک پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را کرده و به طور مکرر هشدار داده‌است تنگه هرمز را می‌بندد، تنگه‌ی که از اهمیت کلیدی برای انتقالات بین‌المللی نفت برخوردار است.

جواد ظریف وزیر خارجه ایران دیروز گفت به باور آن‌ها ایران به فروش نفتش ادامه خواهد داد و از این تنگه استفاده خواهد کرد، ولی اگر ایالات متحده جلو تهران را از چنین کار بگیرد، برای عواقب آماده باشد.

موافقتنامه هسته‌ای ایران با شش قدرت جهان یعنی امریکا، بریتانیا، روسیه، فرانسه، جرمنی و چین حاوی کاهش تحریمات بالای ایران در بدل توقف برنامه هسته‌ای‌اش بود.

ترمپ گفته است این توافق مملو از نواقص زیاد بود و برنامه‌ی راکت‌های بالستیک و حمایت تهران از تروریزم را در بر نداشت.

XS
SM
MD
LG