لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۱۵

شکایت باشنده‌های شبرغان از فیرهای شادیانه از طرف شب در این شهر


تیم اتن در یک عروسی در شهر شبرغان. May 04 2019

در حالی‌که روز تا روز بر تعداد افراد مسلح غیر مسئول در شهر شبرغان افزوده می‌شود در کنار این نگرانی، شماری از جوانان از طرف شب در مراسم عروسی در کوچه و پس کوچه‌ها تا نیمه‌های شب با فیر مرمی‌های مختلف و فشینگ فضای این شهر رانا آرام ساخته اند.

شماری از خانواده‌ها می‌گویند شدت این فیرها به حدی است که صدها باشنده شهر شبرغان را تا صبح بیدار نگهداشته است.

عبدالقدیر خوشدل یک تن از باشندگان شهر شبرغان با ابراز نگرانی از افزایش فیرهای فشینگ از طرف شب می‌گوید: "وقتی آدم صدای فیر فشینگ ضربه‌یی را می‌شنود فکر می‌کند که بالای شهر شبرغان مخالفین دولت حمله کرده باشند."

وی از مقامات محلی می‌خواهد تا در قسمت جمع‌آوری این نوع سلاح جدی تر عمل نمایند:

"هر شب صدای فیر بگوش می‌رسد و این صداها که مانند توپ و تفنگ است ما را از خواب بیدار می‌کند. اطفال از دست این صداها خواب راحت ندارند و بسیار اذیت کننده‌است."

فعالان مدنی جوزجان نیز می‌گویند این مسئله سبب شده‌است تا یک تعداد افراد با سوء استفاده از وضعیت کنونی فضا را نا آرام بسازند.

حاجی عبدالقادر فولاد رئیس اتحادیه جامعه مدنی جوزجان به روز شنبه ۱۴ ثور ۱۳۹۸ به رادیو آزادی گفت شماری از تاجران افغان این فشینگ‌ها و پتاقی‌ها را از کشور پاکستان به شهر شبرغان وارد می‌کنند.

فولاد گفت:

"صدای شلیک این فشینگ‌ها را که از طرف شب در مراسم عروسی‌ها می‌شنوید در بازار آزادانه فروخته می‌شود یک تعداد جوانان به بهانه فیر شادیانه مردم را نگران می‌سازند و این کار باعث افزایش جرایم جنایی نیز می‌شود. باید جلو فروش آن گرفته شود."

آگاهان محلی می‌گویند، استفاده از حمل سلاح‌های غیر قانونی و فیرهای شادیانه در مراسم عروسی و خوشی‌های محلی و ملی هیچ جایگاه حقوقی ندارد.

هر چند مقامات محلی جوزجان از برخورد جدی با افراد مسلح غیر مسئول و فروشندگان فشینگ و پتاقی در شهر شبرغان سخن می‌زنند اما تا هنوز جلو آن گرفته نشده‌است.

فریدون انیق سخنگوی والی جوزجان در مورد فیرهای شادیانه می‌گوید:

"در قسمت فیرهای شادیانه باید گفت که برای مسئولان امنیتی هدایت لازم از طرف والی جوزجان داده شده هر کسی‌که مرتکب چنین اعمال می‌شود از سوی پولیس دستگیر و به پنجه قانون سپرده می‌شود."

باشندگان شهر شبرغان از گشت و گذار افراد مسلح غیر مسئول و فیرهای شادیانه در حالی در این شهر ابراز نگرانی دارند که بگفته مسئولان امنیتی مسایل جرایم جنایی نیز در این شهر افزایش یافته‌است.

بگفته مسئولان در تازه ترین مورد یک جوان ۲۵ ساله که باشنده قریه جن محله شبرغان بود از سوی افراد مسلح ناشناس کشته شد.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG