لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۵۱

تیفا: روند انتخابات زیر شعاع صلح قرار گرفته‌است


آرشیف/ محمد نعیم ایوب زاده رئیس تیفا

تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید، روند انتخابات زیر شعاع صلح قرار گرفته‌است و نباید ارزش‌های دموکراکسی قربانی این روند گردد.

پراکنده‌گی‌ها در سیاست‌های انتخاباتی نگرانئ که شماری از نهادهای ناظر انتخاباتی بر آن اشاره می‌کنند و می‌گویند بیشتر این روند زیر سایه گفتگوهای صلح رفته‌است.

محمد نعیم ایوب زاده رئیس تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان روز یکشنبه در نشست خبری تاکید کرد که نباید این روند سیاسی به گونه عمدی به چالش کشانیده شود:

"اگر این مسایل جلوگیری نشود، شاهد باشید انتخابات که در پیشروی داریم بدترین انتخابات خواهد بود که کسی باز آن را جمع کرده نمی‌تواند و جمع کردن بحران آن از عهده جان کری نیز خارج خواهد بود."

نباید این روند سیاسی به گونه عمدی به چالش کشانیده شود.

ایوب زاده تاکید می‌ورزد که، به علت درگیری جامعه جهانی، حکومت و مردم به روند صلح، انتخابات در حایشه مانده‌است و اما نباید این روند قربانی یک روند دیگر گردد.

از سوی دیگر، این نهاد انتخاباتی می‌گوید، نظارتی که از کارکرد کمیسیون‌های انتخاباتی دارند، کارهای این دو کمیسیون بر اساس جدول زمان بندی شده به پیش نمی‌رود و و این کار حتا باورمندی جامعه جهانی را بر این روند از میان برده‌است.

آقای ایوب‌زاده در حالی به این موضوع اشاره می‌کند که در روزهای پسین حکومت و جامعه جهانی بیشتر به انجام گفتگوهای صلح با طالبان خوشبین به نظر می‌رسند و تلاش‌ها در این راستا بیشتر از گذشته محسوس است.

با این همه، سوی مدریت، کارشکنی‌ها، نبود ظرفیت، وابستگی دو کمیسیون، عدم هماهنگی و مداخله در گزینش اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از سوی اصلاحات اداری و خدمات ملکی و نیز مداخله اداره ملی احصایه و معلومات در چگونگی به کار بستن سیستم بایومتریک در انتخابات‌های پیشرو اتهام‌های دیگری است که از سوی تیفا بر کمیسیون‌های انتخاباتی وارد شده‌است.

اصلاحات اداری و خدمات ملکی می‌گوید پس از تعدیل قانون انتخابات و بر بنیاد یک توافقنامه با کمیسیون مستقل انتخابات این ادارۀ، تنها سهولت را در گزینش کارمندان دایمی کمیسیون مستقل انتخابات فراهم می‌سازد و مداخلۀ در کار آن کمیسیون ندارد، خواستیم در باره این اتهام‌ها دیگاه اداره ملی احصایه و معلومات را نیز داشته باشیم، اما موفق نشدیم.

قرار است، کمیسیون مستقل انتخابات در روزهای نزدیک روند ثبت نام رای دهنده‌گان با به کار بستن سیستم بایومتریک آغاز کند.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، اما می‌گوید اعتبار دهی به فهرست قبلی رای دهنده‌گان که در مجلس نماینده‌گان وجود داشت برای آنان پذیرفتنی نیست.

با این همه، از کارشکنی‌ها در برابر انتخابات ریاست جمهوری در دو کمیسیون در حالی نگرانی می‌شود که، هنوز سرنوشت کابل در انتخابات مجلس نماینده‌گان نا پیداست.

اکنون که کمتر از یک هفته از بررسی دوباره فورم‌های نتایج کابل می‌گذرد، نهاد تیفا فیصله اخیر کمیسیون شکایات انتخاباتی را در پیوند به انتخابات کابل نا پذیرفتنی و غیر قابل عملی می‌داند.

در این میان، عزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در پیوند به این‌که کارهای انتخابات ریاست جمهوری بر اساس جدول زمان بندی به پیش نرفته باشند را رد میکند.

عزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات
عزیز ابراهیمی معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات

از سوی دیگر، کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید در تازه ترین بررسی‌ها دریافته اند که بیشتر فساد و تقلب در انتخابات کابل در کمیسیون های انتخاباتی صورت گرفته بوده‌است و اکنون با بازیابی هشتاد درصد فورم‌های انتخابات کابل، تصمیم فیصله به لغو انتخابات کابل را کاهش داده‌است.

قاسم الیاسی سخنگو و کمیشنر این کمیسیون:

"کارهای ما بر اساس جلد به پیش می‌رود، کارهای ما با کمیسیون مستقل انتخابات مشترک به پیش می‌رود در بحث کابل، فیصله ما تقریباً جامه عمل می‌پوشد، به نهادهای مدنی، ناظران و مدنی اطمینان می‌دهیم که اگر برای ما اجازه دهند نمی‌توانم بگویم که صد درصد اما عدالت را به بهترین وجه آن تامین خواهیم کرد."

در این میان، چگونگی به کار بستن سیستم بایومتریک در سه انتخابات پیشرو موضوع دیگری است که نهادهای ناظر بر آن اشاره می‌کنند و استفاده از آن‌را ناممکن می‌خوانند.

تیفا می‌گوید به علت، نبود ظرفیت در دو کمیسیون، نبود بودجه لازم، مدیریت کارگیری از سیستم بایومتریک، لوجستیک و مدیریت دیتا مواردی استند که کمیسیون مستقل انتخابات آن را عملی نمی تواند و نباید بر آن تاکید شود.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG