لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۹:۳۰

حامد کرزی: از اشتراک نکردن در جرگه مشورتی صلح پشیمان نیستم


آقای کرزی روز یکشنبه «۱۵ ثور ۱۳۹۸» در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی

"جرگه مشورتی صلح در فرصت مناسب از سوی حکومت برگزار نگردید و من از حضور نیافتن در آن پشیمان نیستم."

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان با ابراز این مطلب می‌گوید که جرگه‌ها همواره گره‌گشای مشکلات در این کشور بوده، اما تأکید می‌کند که در برگزاری جرگه مشورتی صلح وحدت نظر وجود نداشت.

آقای کرزی روز یکشنبه «۱۵ ثور ۱۳۹۸» در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی
آقای کرزی روز یکشنبه «۱۵ ثور ۱۳۹۸» در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی

آقای کرزی روز یکشنبه «۱۵ ثور ۱۳۹۸» در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت که وی به رئیس جمهور غنی از قبل گفته بود که حالا موقع مناسب برای راه اندازی جرگه مشورتی صلح نیست.

آقای کرزی می‌گوید:

"من برایش گفتم که حال زمان برگزاری لویه جرگه نیست، بهتر است که این جرگه در اول راه اندازی می‌شد و یا در اخیر کار برگزار گردد. زمانی‌که داکتر صاحب عبدالله رئیس اجرائیه همرایش توافق نداشت و در پیش‌روی من برایش گفت که رئیس صاحب بیا در یک مجلس در مورد چگونگی جرگه صحبت کنیم. همچنان دیگر بزرگان کشور هم قانع نبودند و می‌دانستم که طالبان نتیجه جرگه را رد می‌کنند."

جرگه مشورتی صلح با حضور ۳۲۰۰ تن از سراسر افغانستان روز دوشنبه هفته گذشته در کابل آغاز و روز جمعه پایان یافت.

اعضای این جرگه قطعنامه ۲۳ ماده‌ای را نیز به نشر رسانیدند که در آن بر آتش‌بس، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، ایجاد دفتر برای طالبان در افغانستان و برخی موارد دیگر تأکید شده است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در نشست اختتامیه جرگه مشورتی صلح گفت که مواد ذکر شده در قطعنامه این جرگه برای وی در روند صلح نقشه راه خواهد بود.

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین نیز می‌گوید که به استثنای یک ماده قطعنامه جرگه که در آن برداشت‌های متفاوت از دین اسلام از عوامل بزرگ جنگ در افغانستان خوانده شده، تمام مواد آن صلح‌خواهانه و قابل پذیرش همه‌است.

آقای کرزی می‌افزاید:

"از اعلامیه شان در جای از صلح صحبت و از آرزوی صلح صحبت شده و در جای که پیشنهادات واضح برای صلح صورت گرفته از آن قدردانی می‌کنیم، یعنی در اعلامیه جرگه و در گرد هم آمدن مردم مشکل نیست. البته ماده سوم اعلامیه سبب ایجاد مشکل می‌شود اما من در این مورد تبصره نمی‌کنم، اما باقی مواد جرگه را آرزو مردم برای صلح می‌خواهم و از آن استقبال می‌کنم."

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین، عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه، کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح، دوازده تن از کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری و شماری از چهره‌های سیاسی در جرگه مشورتی صلح اشتراک نکردند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه نیز گفته است که لویه جرگه مشورتی صلح دستآورد تازه برای مردم در پی‌ نداشت.

اما عبدرب رسول سیاف که ریاست جرگه مشورتی صلح را برعهده داشت در مراسم آغاز و ختم این جرگه گفت که همه این چهره‌ها از تمامی تلاش‌های صلح پشتیبانی می‌کنند.

گزارش: نسیم شفق

XS
SM
MD
LG