لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۴۰

پس از افتتاح بندر چابهار تا کنون، تنها یک بار صادرات و واردات صورت گرفته است


ارشیف، بندر چابهار

پس از افتتاح بندر چابهار، تنها یک بار صادرات و واردات میان هند و افغانستان صورت گرفته‌است.

افغانستان از طریق بندر چابهار به هند و برخی کشورهای جنوب آسیا صادرات از طریق بحر دارد، اما از این بندر تنها یک بار به این کشورها صادرات و واردات داشته است و بس.

خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان روز سه شنبه «۱۷ ثور ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت که در زمینه صادرات و واردات به هند از طریق بندر چابهار هنوز هم مشکلات وجود دارد.

آقای الکوزی می‌افزاید:

"امکانات تخنیکی موجود نیست، اسکنر نیست، در زمینه طی مراحل اموال شرایط سخت است، بالای اموال وقت زیاد سپری می‌شود، تعهداتی را که ایران، هندوستان و افغاستان کرده اند، عملی نشده است."

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان
خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان

به‌گفته آقای الکوزی از طریق بندر چهابهار حدود ۸۰۰ تن محصولات افغانستان به هند صادر شده و همچنان از هند به افغانستان حدود ۳۰۰ تن مواد وارد شده، اما پس از آن تجار افغان از این بندر استفاده نکرده اند.

بندر چهابهار میان افغانستان و هندوستان یکی از پلان‌های تجارتی کابل، دهلی و تهران بود که سال گذشته از سوی مقام‌های سه کشور گشایش یافت.

بار اول محصولات افغانستان از طریق ولایت نیمروز به هند صادر شد که بیشتر آن محصولات ولایت‌های غربی افغانستان بود.

نصرالله زهیر رئیس اتاق تجارت کندهار می‌گوید، مواد صادراتی افغانستان به اندازۀ نیست که به گونه مسلسل از طریق بندر چهابهار صادر شوند.

نشست افتتاج بندر چابهار میان محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نریندرا مودی صدراعظم هند
نشست افتتاج بندر چابهار میان محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، حسن روحانی رئیس جمهور ایران و نریندرا مودی صدراعظم هند

​آقای زهیر افزود:

"میوه تازه هم سیزن دارد و میوه خشک هم، حالا نه میوه خشک است و نه تازه، چون پایان سیزن است. شاید در بخش سیزن میوه خشک کار به پیش برود، اما مشکل کلان این است که ما نمی‌توانیم با یک کشتی بزرگ محصولات کم خود را به هندوستان بفرستیم."

وی همچنان گفت، یک کشتی می‌تواند از ۶ الی ۱۶۰۰۰ تن مواد را انتقال دهد و صادر کننده‌گان مکلف اند کرایه آن را بپردازند.

عبیدالله رئیس اتاق تجارت و صنایع نیمروز به رادیو آزادی می‌گوید، در صادرات افغانستان از طریق بندر چابهار به هندوستان مشکلی وجود ندارد، اما به‌گفته وی در مسیر بحری ایران مشکلات بین‌المللی وجود دارند.

به‌گفته وی، در این باره تلاش‌ها از سوی ایران و افغانستان جریان دارند و ممکن در روز‌های آینده این مشکلات رفع شوند.

وزارت تجارت و صنعت افغانستان می‌گوید، در بندر چابهار سه دولت دخیل بوده و این دولت‌ها متعهد اند تا این بندر را برای همیشه فعال نگهدارند.

آرشیف/ یک تصویر از بند چابهار
آرشیف/ یک تصویر از بند چابهار

سمیر رسا سخنگوی این وزارت به رادیو آزادی گفت، تجار افغانستان می‌توانند مشکلات خود در این باره را با آنان شریک کنند.

آقای رسا می‌گوید:

"در باره بندر چابهار حکومت افغانستان سهولت‌های را به تجار خود فراهم کرده است، از این پس مربوط سکتور خصوصی می‌شود، مشکلاتی که دارند آن را فهرست کنند تا حل شود، این راه باز شده و تجار افغان می‌توانند از آن استفاده خوب کنند."

پیش از این داد و ستد میان افغانستان و هندوستان از طریق بندر واگه پاکستان صورت می‌گرفت که به باور تجار افغان هر از گاهی با مشکلاتی از سوی پاکستان روبه‌رو می‌شدند.

حکومت افغانستان با توجه به این مشکلات تلاش کرده تا به هدف انکشاف و گسترش تجارت با کشور های همسایه و منطقه به مانند بندر چابهار راه‌های دیگر را نیز جستجو کند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG