لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۳۸

نماینده ملکی ناتو: امیدوارم گفتگوهای بین‌الافغانی به زودی آغاز شود


گروهی از طالبان مسلح در غزنی در جریان آتش‌بس، ۰۱ می ۲۰۱۹

نیکولاس کی نماینده ارشد ملکی سازمان ناتو به روز سه شنبه «۱۷ ثور ۱۳۹۸» در حاشیه یک کنفرانس در مزار شریف به رادیو آزادی گفت که خواست هر افغان صلح است و هر دو جناح نیز برای انجام چنین گفتگو ها آماده اند.

وی گفت توقع دارد گه گفتگوهای بین‌الافغانی صلح حتی در جریان ماه رمضان آغاز شود.

آقای کی می‌افزاید:

"امیدوارم گفتگو‌های بین‌الافغامی به زودی آغاز شود به این معنی که حتی اگر ممکن باشد در ماه رمضان یا به زودی پس از آن. وقتی برای از دست دادن نداریم. مردم افغانستان می‌خواهند گفتگوها آغاز شود و طالبان هم اشاره کرده اند‌ که برای گفتگوها آماده‌اند. بنابر آن، این باید اتفاق بیافتد، صرف‌نظر از این که انتخابات می‌شود یا نه.​"

نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان
نیکولاس کی نماینده ملکی ناتو در افغانستان

نماینده ملکی سازمان ناتو برای افغانستان گفت که امریکا و طالبان در مرحله ششم گفتگوهای صلح قرار دارند و موضوعات اساسی مورد بحث هر دو طرف چگونگی حضور نظامیان امریکا در افغانستان، اطمینان از مبارزه با تروریزم و آغاز هرچه زودتر گفتگوهای بین‌الافغانی می‌باشد.

به باور نیکولاس کی که اجماع جهانی و منطقه برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان به میان آمده است و کشور های همسایه به منظور انکشاف در افغانستان و توسعه اقتصادی این کشور از انجام مذاکرات صلح دولت با طالبان حمایت می‌کنند.

وی گفت:

"تمام منطقه، همه کشور های همسایه و جامعه جهانی برای صلح (مصالحه افغانستان) متحد شدند و من باور دارم که حالا توافقات بیشتری در این مورد بین کشورهای همسایه و منطقه وجود دارد."

یک سخنگوی طالبان در دفتر قطر گفته است که گفتگوی این دور پس از یک وقفه آغاز شده و زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان که در هند بود در ادامه ششمین دور مذاکرات امروز در دوهه حضور یافت.

فرستاده خاص ناتو برای افغانستان روی مؤثریت برگزاری لویه جرگه مشورتی نیز اظهارات داشت و گفت که افغان‌ها خواسته‌های شان را برای تأمین صلح پایدار در کشور به گونه همصدا و گروهی ابراز کردند.

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی
زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی

با این حال شماری از کارشناسان نیز امیداوری‌ها برای آغاز روند گفتگوی بین‌الافغانی صلح را به‌خاطر ترغیب هر دو جناح درگیر جنگ به‌خاطر انجام مذاکره مؤثر می‌داند.

ادیب غیاثی یکی از این آگاهان به رادیو آزادی گفت:

"ابراز خوشبینی برای آغاز هرچه زودتر گفتگوهای صلح بین‌الافغانی از سوی حامیان بین‌المللی افغانستان طرف‌های درگیر را به انجام مؤثر مذاکرات تشویق می‌کند."

در حالی نماینده ملکی ناتو ابراز امیدواری می‌کند که گفتگوهای بین‌الافغانی صلح با طالبان قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد که بر اساس گزارشات شورشیان مسلح در مناطق مختلف کشور به حملات مسلحانه‌شان بیشتر از گذشته، شدت بخشیده اند.

گزارش: مجیب‌الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG