لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۴

۱۵ دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات رئیس ندارند


صندوق‌های رأی دهی انتخابات ولسی جرگه افغانستان در ولایت هرات، ۲۱ اکتوبر ۲۰۱۸.

دفترهای ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات افزون بر کابل، در ۱۴ ولایت از سوی رئیس ندارند و کمیسیون مستقل انتخابات هنوز نتوانسته است رئیس‌های این دفاتر را به کار بگمارد.

ذبیح‌الله سادات سرپرست دفتر سخنگوی این کمیسیون می‌گوید، روند گزینش رئیس‌های این دفترها را آغاز کرده‌اند.

وی روز چهارشنبه «۱۸ ثور ۱۳۹۸» به رادیو آزادی گفت:

"میکانیزم گزینش کارمندان از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نهایی شده است و هم اکنون روند استخدام ادامه دارد و در آن ولایاتی که از سوی سرپرست‌ها دفترهای ساحوی ما اداره می‌شوند، به زودی بر اساس همین میکانیزم اشخاص تازه گماشته می‌شوند."

ذبیح سادات سرپرست دفتر سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
ذبیح سادات سرپرست دفتر سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

کابل، هرات، هلمند، بادغیس، کاپیسا، وردک، لوگر، پنجشیر، نیمروز، زابل، سرپُل، فاریاب، بلخ، غزنی و خوست ولایت‌هایی اند که هنوز دفترهای ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در آن‎ها از سوی سرپرست‌ها اداره می‌شوند.

پس از اتهام تقلب و تخلف‌ها در انتخابات ولسی جرگه به شمول کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی، رئیس‌های ولایتی دفترهای ساحوی این کمیسیون‌ها نیز برکنار شدند.

اکنون چندین ماه می‌شود که فعالیت این دفترها از سوی سرپرست‌ها اداره می‌شوند.

روز گذشته بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفته است که در گزینش افراد در کمیسیون‌های انتخاباتی مداخله می‌شود و این گزینش‌ها بر اساس سلیقه‌های برخی نهادها به شمول کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی صورت می‌گیرد.

لوحه کمیسیون مستقل انتخابات
لوحه کمیسیون مستقل انتخابات

اما کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی گفت که بر اساس توافق میان دو کمیسیون تنها سهولت را برای گزینش کارمندان دایمی این کمیسیون فراهم می‌سازد و کاری در گزینش کارمندان مؤقت آن ندارد.

با این وصف، تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید که دلبستگی چندانی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برای گزینش رئیس‌های این کمیسیون‌ها وجود ندارد.

بریالی حقجو سخنگوی این نهاد انتخاباتی، باور ندارد که تا چند ماه دیگر نیز این کمیسیون توانایی گماشتن رؤسای دفترهای ساحوی‌اش را داشته باشد.

او می‌گوید، ادامه این وضعیت کار شکنی در این دفترها و بی‌باوری‌ها نسبت به انتخابات پیشرو را به بار آورده‌است.

کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان
کاندیدان انتخابات آینده ریاست جمهوری افغانستان

آقای حقجو می‌افزاید:

"۱۴ ولایت است که تأکید کردیم باید رئیس‌های آن گماشته شوند، اگر این موضوع را متوجه نشوند، خیلی مشکل است که ما شاهد انتخابات درست در این ولایات باشیم، امروز همین موضوع هم این خواست ما را این کمیسیون در نظر نگرفته است."

با این همه، کمیسیون مستقل انتخابات مداخله در گزینش کارمندان این کمیسیون را رد می‌کند و می‌گوید روند گزینش به گونه شفاف به پیش می‌رود.

اما ناظران می‌گویند، تلاش‌ها برای گزینش کارمندان این کمیسیون در مرکز و ولایات بر اساس شناخت و وابستگی‌ها ادامه دارند.

بنیاد انتخابات شفاف می‌گوید اگر سفارش آنان در گزینش رئیس‌های دفترهای ساحوی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات در نظر گرفته نشود این ولایات بار دیگر شاهد تقلب‌های گسترده در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

گزارش: نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG