لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۹ جوزا ۱۳۹۹ کابل ۰۸:۳۳

امیدواری شورای عالی صلح به دور هفتم گفتگوهای طالبان و هیئت امریکایی


عزیز الله دین محمد معاون شورای عالی صلح

پس از پایان دور ششم گفتگوهای طالبان و هیئت امریکایی در قطر، شورای عالی صلح به سرعت یافتن پروسه صلح و گفتگوهای بین الافغانی تاکید می‌کند.

پس از پایان یافتن گفتگوها میان هیئت امریکایی و نماینده‌گان طالبان در شهر دوحه پایتخت قطر، شورای عالی صلح این گفتگوها را سودمند خوانده و تاکید می‌کند که دور هفتم مذاکرات قطر زمینه گفتگوهای بین الافغانی را فراهم کند.

عزیز الله دین محمد معاون شورای عالی صلح روز جمعه در این باره به رادیو آزادی گفت:

"ضرورت به این است تا افغان‌ها با هم بنشینند و بعداً با همین جامعه جهانی یعنی امریکا به توافق برسند، پیش از آغاز دور ششم گفتگوها امیدواری همین بود اما نشد اما در دور هفتم گفتگوها ضرورت جدی است و گفتگوها زمانی موفق خواهند بود که افغان‌ها در آن شامل باشند."

این در حالی است که دور ششم گفتگوها میان هیئت امریکایی و نماینده‌گان طالبان در قطر، روز گذشته به پایان رسید.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان روز جمعه به رادیو آزادی گفت، در این دور گفتگوها، مسوده‌ای برخی توافقات تکمیل شده‌است.

اما او در باره جزئیات متن توافقات ابراز بی‌خبری کرد.

مجاهد همچنان گفت، تاریخ دور هفتم گفتگوها بعداً مشخص خواهد شد و اما اظهار داشت که در باره پیشرفت‌ها در این گفتگوها، خوشبینی های وجود دارند.

از سوی هم زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته که گفتگوها با طالبان در قطر تکمیل شده‌است.

خلیل‌زاد در صفحه تویتر خود نوشته که گفتگوها در باره تعیین چوکات مذاکرات گفتگوها تکمیل شده و اما به باور او باید این روند سرعت یابد.

زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان
زلمی خلیل‌زاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان

​وی در تویت‌اش در اشاره به برخی مشکلات در این روند گفته است:

"ما در قطر گفتگوهای مان را به سر رسانده‌ایم، ما در برابر تعیین چوکات برای ختم جنگ در افغانستان پیشرفت‌های داشته ایم، حالا ما برای عملی کردن آن بالای نقاط مهم کار می‌کنیم."

نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان در یک تویت دیگر گفته است، در حالی که جنگ شدت میابد و مردم بی‌گناه کشته می شوند روند کنونی گفتگوها تکمیل نیستند.

او در تویت‌اش اضافه کرده است:​"جنگ افزایش میابد و مردم بی‌گناه کشته می‌شوند و به این اساس روند کنونی گفتگوها تکمیل نیست، ما به پیشرفت‌های سریع ضرورت داریم، ما حالا بالای پیشنهاداتی قرار داریم که تمام طرف ها در تشدد شان کاهش بیاورند."

در همین حال یک عضو پیشین گروه طالبان نسبت به دور ششم مذاکرات قطر ابراز خوشبینی کرده می‌گوید، در دور هفتم این مذاکرات گفتگوها حل و فصل خواهد شد.

سید اکبر آغاز یکی از اعضای سابق طالبان روز جمعه به رادیو آزادی گفت:

سید اکبر آغاز یکی از اعضای سابق طالبان
سید اکبر آغاز یکی از اعضای سابق طالبان

​"مرحله ششم مثبت بود، البته بالای برخی جزئیات گفتگوها باقی مانده است که آن در دور هفتم تکمیل خواهد شد، به نظر من تمام موضوعات در دور هفتم حل و فصل خواهد شد."

هرچند طالبان پیش از این بارها گفتگو با حکومت افغانستان را رد کرده است اما شورای عالی صلح می گوید، افغان ها نسبت به هر زمان دیگر به صلح نزدیک شده اند.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG