لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ حمل ۱۳۹۹ کابل ۱۱:۵۰

شکایت باشنده‌های جوزجان از کُندی کار سرک حلقوی


قسمتی از سرک حلقوی در شهر شبرغان که کار آن نا تکمیل مانده است.

شماری از اعضای اتحادیه جامعه مدنی جوزجان از دو روز به این‌سو کمپاین اعتراضی را زیر نام "سرک حلقوی کجاست؟" به راه انداخته اند.

اعضای این اتحادیه ادعا دارند که وقتی شرکت‌های قراردادی از مرکز به شهر شبرغان می‌آیند از آن‌ها توسط مقامات محلی جوزجان پول خواسته می‌شود و به همین دلیل آن شرکت‌ها از این شهر فرار می‌کنند.

بگفته آن‌ها یگانه دلیل عقب ماندگی شهر شبرغان در بخش بازسازی همین حیف و میل ها است.

حاجی عبدالقادر فولاد رئیس اتحادیه جامعه مدنی جوزجان که به روز دوشنبه ۲۳ ثور ۱۳۹۸ با رادیو آزادی صحبت می‌کرد گفت؛ مقامات محلی که مسئولیت نظارت از ساخت و ساز سرک حلقوی شهر شبرغان را دارند از طرف مردم به کُند کاری و اختلاس متهم شده‌اند.

وی می‌گوید کار ساخت سرک حلقوی شبرغان که چهار سال قبل آغاز شده تا هنوز تکمیل نگردیده‌است:

"ما به هدف سرعت بخشیدن کار سرک حلقوی شبرغان کمپاین کردیم در حالی‌که ۱۸میلیون قبلاً هزینه برداشته و دوباره از سوی دولت ۲۰۰ میلیون افغانی دیگر افزوده شده با گذشت ۴ سال تا هنوز کار آن تکمیل نشده‌است. اگر به این مشکل مردم شبرغان هر چه زودتر رسیدگی نشود ما مجبور هستیم که به اعتراضات مدنی خود ادامه بدهیم و یا هم سرک‌ها را بسته کنیم."

کمپاین شکایت از کُندی کار سرک حلقوی شبرغان در حالی از سوی شماری از اعضای اتحادیه جامعه مدنی جوزجان به راه انداخته شده‌است که تعدادی از خانواده‌هایی‌که در دو طرف سرک حلقوی شبرغان زندگی می‌کنند از خاکباد موترهای باربری در این مسیر شکایت دارند.

خاکباد ناشی از عبور موترها در سرک حلقوی در شهر شبرغان
خاکباد ناشی از عبور موترها در سرک حلقوی در شهر شبرغان

محمد یاسین یکتن از باشندگان این محل به نمایندگی از دیگران گفت:

"از روزی که کار این سرک یعنی چهار سال پیش آغاز شده تا به حال ما مردم از دست خاکباد به عذاب هستیم. در این ماه مبارک رمضان در اثر رفت و آمد موترهای باربری که از سمت بندر تجارتی آقینه به طرف مزار شریف عبور می‌کنند همه خانه های کنار سرک در زیرخاک می‌شوند."

این باشنده شهر شبرغان نیز مقامات محلی جوزجان را به اختلاس پول‌ها متهم نموده گفت که بخاطر ساخت و ساز این سرک میلیون‌ها افغانی از مرکز می‌آید ولی نمی‌دانند که این پول‌ها به کجا می‌رود وبه کجا به مصرف می‌رسد.

باشندگان شبرغان از والی جوزجان می‌خواهند تا کار سرک را سرعت بخشد و در مورد پول‌هایی‌که حیف و میل شده به مردم این شهر پاسخ بدهد و در عمل ثابت سازد.

لطف الله عزیزی والی جوزجان که از این موضوع آگاهی کامل دارد می‌گوید مشکلاتی که این سرک قبلاً داشت حالا حل شده و کار آن دوباره آغاز گردیده است.

والی جوزجان به ارتباط اتهامات مردم شبرغان در قسمت حیف و میل هزینه سرک یاد شده با رد این ادعاها گفت:

لطف الله عزیزی والی جوزجان
لطف الله عزیزی والی جوزجان

"این ادعاها در نزد من کاملاً بی اساس، یک شایعه و تهمت نا حق بر علیه من است. هر کسی‌که در مورد این‌که من از شرکت‌ها پول خواسته باشم برای من اسناد ارائه کند، در غیر آن این یک بدنامی بر علیه من است که یک تعداد بر آن دامن می‌زنند."

در همین حال مسئولان در ریاست فواید عامه جوزجان می‌گویند کار احداث سرک حلقوی شهر شبرغان که سه سال قبل بنابر مشکلات تخنیکی و مالی متوقف گردیده بود مجدداً به تازگی شروع شده‌است.

عطاالله کارگر رئیس فواید عامه جوزجان گفت که این سرک به طول ۱۵کیلو متر، عرض ۶۰ متر در چهارلین قیرریزی می‌شود که با هزینه بالاتر از ۱۸میلیون افغانی از بودجه وزارت فواید عامه افغانستان پرداخت می‌گردد.

قرار معلومات رئیس فواید عامه جوزجان، سرک حلقوی شبرغان که بنام ۶۰ متره نیز یاد می‌شود بندر تجارتی آقینه ولایت فاریاب را با ولایات بلخ تا کابل وصل می‌کند و در رشد اقتصادی ولایت جوزجان نقش مهم داشته و کار این سرک تا یک سال دیگر تکمیل خواهد شد.

گزارش: عالم رحمانیار

XS
SM
MD
LG