لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳۱ سرطان ۱۳۹۸ کابل ۰۲:۰۱

اولین مرکز مطالعات صلح در چوکات پوهنتون بلخ به فعالیت آغاز کرد


اولین مرکز مطالعات صلح در چوکات پوهنتون بلخ

در ادامه تلاش‌های تامین صلح در کشور اکنون برای اولین بار به سطح محلی در بلخ به منظور چگونگی دستیابی به صلح یک مرکز مطالعاتی صلح در چوکات پوهتون بلخ ایجاد شد.

این مرکز به همکاری مالی برنامه انکشافی دولت آلمان یا دفتر "GIZ" در فاکولته ژورنالیزم بلخ به روز چهارشنبه فعالیت‌اش را آغاز کرد.

عبدالحمید صفوت معاون پوهنزی ژورنالیزم پوهنتون بلخ می‌گوید که هدف اساسی از ایجاد این مرکز انجام تحقیقات علمی در راستای صلح است.

وی گفت مرکز مطالعات صلح پوهنتون بلخ برنامه‌های آموزش تخصصی در پیوند به صلح را نیز تطبیق خواهد کرد.

او افزود:

"این در شمال افغانستان نخستین گام علمی در راستای تحقیقات و مطالعات صلح است، این مرکز به‌خاطر ایجاد شده‌است که مقالات علمی و تحقیقاتی را از استادان دریافت کرده و با محصلین شریک بسازد و همچنان با همکاری "GIZ" با استفاده از تجارت که در آن کشورها وجود دارد آموزش‌های تخصصی را برای محصلین و در بخش ژورنالیزم فراهم کند."

معاون پوهنزی ژورنالیزم پوهنتون بلخ می‌گوید که عدم موجودیت زیربناهای فکر نزد مردم در پیوند به صلح باعث عدم محو زود هنگام جنگ‌ها و منازعات در کشور شده‌است.

ولایت بلخ در نقشه عمومی افغانستان
ولایت بلخ در نقشه عمومی افغانستان

وی گفت به همین اساس لازم است تا برای محصلین در کنار آموزش رشته‌های اختصاصی شان برای ترویج روند صلح پروری نیز ذهنیت سازی شود.

وی گفت:

"برداشت ما این است که جنگ جاری یکی از عوامل‌اش نبود زیربناهای فکری در عرصه صلح است و تمام کسانی که درس می‌خوانند حتا به سطح ماستر و دوکتورا آن‌ها بیشتر به مسایل فنونی و تخنیکی می‌پردازند نه به تئوری های صلح و آموزش های اختصاصی در رابطه به صلح."

ملکه پامیری یکی از محصلین پوهنزی ژورنالیزم بلخ می گوید که موجودیت چنین مرکز تحقیقاتی و انجام مطالعات در پیوند به صلح باعث تغییر توجه ژورنالیستان از گزارش دهی جنگ به صلح خواهد شد.

پامیری علاوه کرد:

"ایجاد این مرکز می تواند خیلی موثر واقع شود، کسانی که در اینجا مطالعات را انجام می‌دهند حتماً تغییر مثبت فکری خواهد یافت و نسبت به مسایل جنگ و منازعه بیشتر گزارشات صلح و آشتی را بازتاب خواهند داد."

در حالی به همکاری دولت آلمان این مرکز مطالعات صلح در بلخ ایجاد شده است، که به سطح ملی و بین المللی نیز برای برقراری صلح در کشور و گفتگو با طالبان مسلح تلاش ها نسبت به هر زمان دیگر افزایش یافته است.

گزارش: مجیب الرحمن حبیب‌زی

XS
SM
MD
LG