لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ ميزان ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۲۹

فارن پالیسی: حملات هوایی امریکا در افغانستان کاهش یافته است


آرشیف، شماری از روزنامه های جهان
  • ایکانومیست

نشریه ایکانومیست به جنگ و وضعیت عمومی افغانستان تمرکز کرده است.

به نوشته نشریه، چانه زنی‌های طالبان و امریکا برای هفت بار ادامه یافت اما جنگ و وضعیت در افغانستان بدتر شده است.

در ادامه آمده که به گزارش سازمان ملل، ۲۰۱۸ مرگبارترین سال برای غیرنظامیان در افغانستان بود و امسال با وجود حمایت امریکا، حکومت افغانستان به صورت تدریجی اداره برخی مناطق را از دست داده است.

به نوشته ایکانومیست، بیش از ۱۸ سال از ایجاد حکومت تحت حمایت غرب در افغانستان می‌گذرد اما کابل نتوانسته تا هنوز، اساسی ترین خدمات را برای مردم فراهم کند.

نویسنده به این باور است که مکتب‌ها و کلینیک‌ها در برخی مناطق فعال اند اما همیشه برای معلمان، معاش شان به وقت پرداخته نمی‌شود و آن‌ها علاقمندی به کار نشان نمی‌دهند.

نشریه هم‌چنان می‌افزاید، بزرگترین اداره با اهمیت حکومت افغانستان، پولیس است اما در برخی موارد، آن‌ها داشته‌های خود شانرا می‌دزدند.

ایکانومیست اظهارات اشلی جکسن یک محقق در انستیتوت توسعه خارجی "Overseas " در لندن را هم نشر کرده که می‌گوید طالبان در میان مردم به خاطر حملات شان بر غیرنظامیان خیلی بد نام استند اما در مناطق روستایی به این گروه به چشم مؤثر دیده می‌شود.

جکسن در ادامه به گونه مثال یاد آوری می‌کند که هفتاد درصد خشونت‌های جرمی در افغانستان روی غصب زمین صورت می‌گیرد زیرا در مناطق تحت اداره حکومت، افراد با نفوذ زمین را به زور غصب می‌کنند اما در مناطق تحت نفوذ طالبان، قاضی‌ها با آنکه به این گونه قضیه‌ها به صورت وحشیانه برخورد می‌کنند، فساد در کار آن‌ها خیلی کمتر ملاحظه می‌شود.

  • فارن پالیسی

نشریه فارن پالیسی به حملات هوایی ایالات متحده امریکا در افغانستان تمرکز کرده است.

به نوشته نشریه، بر اساس آمار قوای هوایی امریکا، این گونه حملات پس از افزایش بی‌سابقه در سال ۲۰۱۸، در اخیر فبروری امسال کاهش داشت.

با آنکه امریکا در مورد علت کاهش حملات هوایی چیزی نمی‌گوید اما به نوشته فارن پالیسی حملات علیه طالبان در مناطق پُر نفوس رخ می‌دهد زیرا این گروه به عنوان سپر و پناهگاه از آنجا ها استفاده می‌کند.

نه تنها این، بلکه نیروهای افغان هم در نتیجه حملات هوایی تلفاتی را گاه و ناگاه مرتکب می‌شوند.

به نوشته نشریه فارن پالیسی، با افزایش تلفات در نتیجه حملات هوایی، حکومت مرکزی افغانستان شاید با خطر عدم حمایت شماری از مردم روبرو شود.

در ادامه این هم گفته شده که مردم امریکا شاید خیلی کم در مورد موفقیت یا ناکامی استراتژی سال ۲۰۱۷ آن کشور در افغانستان بدانند زیرا در نتیجه آن تصمیم گرفته شده تا معلومات در مورد وضعیت جنگ به صورت علنی نشر نشود و در نهایت مردم به نحوی در تاریکی قرار گیرند.

XS
SM
MD
LG