لینک های دستیابی پذیر

خبر تازه
جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸ کابل ۰۵:۲۵

پولیس محلی بلخ با کمبود تجهیزات نظامی جنگی مواجه اند


ارشیف، یک پولیس محلی در کندز

پولیس محلی بلخ با کمبود تجهیزات نظامی جنگی مواجه اند

نیروهای پولیس محلی در بلخ از مواجه بودن با مشکل کمبود تجهیزات پیش رفته نظامی و عدم موجودیت پوسته های ثابت شکایت دارند.

نیروهای پولیس محلی در ولسوالی های چهاربولک و شولگره ولایت بلخ می گویند که به دلیل نداشتن تهجیزات پیش رفته نظامی نسبت به مخالفین مسلح میزان تلفات آنان بالا رفته است.

به گفته مقامات محلی در بلخ که تنها در سه ماه گذشته نزدیک به ۱۵۰ تن از نیروهای پولیس محلی در حملات تهاجمی طالبان در ولسوالی های چهاربولک و شولگره کشته اند.

محمد امان یک قوماندان پولیس محلی ولسوالی چهاربولک می گوید که تمامی پوسته های آنان در این ولسوالی در اثر حملات طالبان از بین رفته و آنها به گونه سیار فعالیت می کنند.

نازک میز صادقی یک قوماندان پولیس محلی در ولسوالی شولگره است، وی می گوید که به دلیل نداشتن تجهیزات نظامی مجهز آنان در جنگ با مخالفین تلفات سنگین را متحمل می شوند.

او فزود:

"دشمن در این ساحات سلاح های پیشرفته و دوربین های شب دارند سلاح هایشان پیشرفته است. پولیس محلی شولگر به جز پیکا و کلاشینکوف حتا راکت نداریم، بم افگن نداریم و دوربین هم نداریم، بنآ دشمن که تلفات وارد می کند به نیروهای ما مردم همین امکانات است که در دست دارند."

با این حال مسئولان قومندانی امنیه بلخ با پذیرش یک سلسله مشکلات در چوکات پولیس محلی می گویند که این نیروها نسبت به گذشته از توانایی ها و امکانات بهتر نظامی برخودار شده اند.

عادل شاه عادل سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ در صحبت با رادیو آزادی گفت تلاش ها جریان دارد که بجای پوسته های سیار به این نیروها بیز های امنیتی ایجاد شود که از لحظ کمیت بیشتر باشد تا به موقع حملات دشمن را دفع کنند.

عادل شاه عادل سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ
عادل شاه عادل سخنگوی قوماندانی امنیه بلخ

وی گفت:

"در گذشته پوسته های امنیتی با کمیت کمتر وجود داشت که دشمن با یک کمیت بیشتر بر آنان حملات هجومی انجام می داد. اکنون پوسته ها به بیز تبدیل می شود تا کمیت شان بیشتر باشد و دشمن توانایی حملات به این نیروها را نداشته باشد، ضمنآ پوسته های سیار ما همه وقت فعال است."

بر اساس معلومات قوماندانی امنیه بلخ که بیش از ۶۰۰ پولیس محلی در چوکات قوماندانی های امنیه ولسوالی های چهاربولک، چمتال و شولگره این ولایت فعالیت می کنند که اکثراً در حملات شب هنگام مخالفین مسلح تلفات سنگین را متقبل می شوند.

مجیب الرحمن حبیب زی

XS
SM
MD
LG